Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum obtin calitatea de coasigurat sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum obtin calitatea de coasigurat sanatate

Sunt pensionara, iar mama mea nu are niciun venit, eu o intretin, dar nu locuim la aceeasi adresa. Pot sa o fac coasigurat? Ce acte sunt necesare? Multumesc
Daca depuneti acum declaratia la angajator, acesta va trece mama ca persoana in intretinerea dvs. si coasigurat in declaratia D112 pentru luna iulie. Aceasta are termen de depunere abia pe 25 august, deci pana atunci nu prea aveti ce face.
Cand mama are nevoie de servicii medicale, se va prezenta la medic cu adeverinta de asigurat la sanatate pe numele dvs. (o solicitati la angajator), dar in care trebuie sa apara si numele mamei la capitolul "coasigurati".
ana-cer a scris:

Daca depuneti acum declaratia la angajator, acesta va trece mama ca persoana in intretinerea dvs. si coasigurat in declaratia D112 pentru luna iulie. Aceasta are termen de depunere abia pe 25 august, deci pana atunci nu prea aveti ce face.
Cand mama are nevoie de servicii medicale, se va prezenta la medic cu adeverinta de asigurat la sanatate pe numele dvs. (o solicitati la angajator), dar in care trebuie sa apara si numele mamei la capitolul "coasigurati".

Multumesc f frumos.