avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum obtin calitatea de coasigurat sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum obtin calitatea de coasigurat sanatate

Sunt pensionara, iar mama mea nu are niciun venit, eu o intretin, dar nu locuim la aceeasi adresa. Pot sa o fac coasigurat? Ce acte sunt necesare? Multumesc
Cel mai recent răspuns: sara mihu , utilizator 13:26, 14 Iulie 2014
Daca depuneti acum declaratia la angajator, acesta va trece mama ca persoana in intretinerea dvs. si coasigurat in declaratia D112 pentru luna iulie. Aceasta are termen de depunere abia pe 25 august, deci pana atunci nu prea aveti ce face.
Cand mama are nevoie de servicii medicale, se va prezenta la medic cu adeverinta de asigurat la sanatate pe numele dvs. (o solicitati la angajator), dar in care trebuie sa apara si numele mamei la capitolul "coasigurati".
ana-cer a scris:

Daca depuneti acum declaratia la angajator, acesta va trece mama ca persoana in intretinerea dvs. si coasigurat in declaratia D112 pentru luna iulie. Aceasta are termen de depunere abia pe 25 august, deci pana atunci nu prea aveti ce face.
Cand mama are nevoie de servicii medicale, se va prezenta la medic cu adeverinta de asigurat la sanatate pe numele dvs. (o solicitati la angajator), dar in care trebuie sa apara si numele mamei la capitolul "coasigurati".


Multumesc f frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine beneficiaza de asigurare cass gabriela06072002 gabriela06072002 Buna ziua. Recunosc ca imi este o oarecare jena pentru intrebarea care urmeaza s-o pun. De asemenea recunosc ca nu cunosc legislatia in domeniu. Dar imi aduc ... (vezi toată discuția)
Social-asigurari sanatate Jenovaghost Jenovaghost Pe scurt: mama mea nu are nici un venit, are 60 ani si nu are asigurare medicala. Cum as putea sa o iau in intretinerea mea-fiind copilul ei- si sa beneficieze ... (vezi toată discuția)
Coasigurare de sanatate biid biid La intreprindere mi-au solicitat o declaratie a sotiei, in fata unui notar public ,cum ca nu are nici o sursa de venit .Nu de la fisc?!. Am primit la ... (vezi toată discuția)