avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... omorul calificat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

omorul calificat

instanta de fond a dat sentinta :4 ani cu suspendare.la curtea de apel sentinta s-a schimbat in 4 ani cu executare. intrebarea este daca la inalta curte se poate schimba sentinta.(precizez ca victima nu a decedat, nu a fost grav ranita,este in stare fff buna de sanatate).
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 23:33, 17 Mai 2013
Imposibil nu ar fi dar este extrem de greu.
Jurisprudenta JCCJ este in sensul aplicarii unei pedepse cu executare insa depinde enorm si de circumstantele cauzei.
ce sfat ne puteti da: este bine sa mergem tot cu avocatul de la fond si apel sau sa angajam alt avocat la inalta curte?
Daca a scos suspendare depinde si cum a scos-o...
Ar putea fi bine sau nu in functie de acest aspect.
Care ar fi sansele ca la inalta curte sentinta sa se schimbe din "cu executare" in "cu suspendare" .
Sansele sunt destul de mici dar ar fi bine sa precizati cum s-a comis fapta, in ce imprejurari.

Alte discuții în legătură

Tentativa de omor sau nu? sadkid sadkid Buna ziua , Rog sa ma ajutati cu un sfat... Am un prieten, care in urma cu 3 ani a fost agresat inpreuna cu alte persoane de un vecin un pic ... (vezi toată discuția)
Tentativa de omor ContSters209658 ContSters209658 O prietena a fost acuzata de tentativa de omor. As dori sa stiu daca poate scapa doar cu suspendarea sau care poate fi pedeapsa minima pentru aceasta ... (vezi toată discuția)
Tentativa de omor mihaela786 mihaela786 am un frate care este acuzat de tentativa de omor, impreuna cu un alt baiat au batut un barbat mai in varsta , respectivul baiat il acuza pe fratele meu ca ... (vezi toată discuția)