Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... omorul calificat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

omorul calificat

instanta de fond a dat sentinta :4 ani cu suspendare.la curtea de apel sentinta s-a schimbat in 4 ani cu executare. intrebarea este daca la inalta curte se poate schimba sentinta.(precizez ca victima nu a decedat, nu a fost grav ranita,este in stare fff buna de sanatate).
Imposibil nu ar fi dar este extrem de greu.
Jurisprudenta JCCJ este in sensul aplicarii unei pedepse cu executare insa depinde enorm si de circumstantele cauzei.
ce sfat ne puteti da: este bine sa mergem tot cu avocatul de la fond si apel sau sa angajam alt avocat la inalta curte?
Daca a scos suspendare depinde si cum a scos-o...
Ar putea fi bine sau nu in functie de acest aspect.
Care ar fi sansele ca la inalta curte sentinta sa se schimbe din "cu executare" in "cu suspendare" .
Sansele sunt destul de mici dar ar fi bine sa precizati cum s-a comis fapta, in ce imprejurari.