Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Import Produse UE
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Import Produse UE

Buna ziua,
Doresc sa imi deschid un magazin (fizic sau online dar cred ca voi opta pentru varianta online). Intentionez ca achizitia marfurilor comercializate sa fie facuta prin intermediul unor magazine online din tari membre UE. Mentionez ca marfa pe care intentionez sa o cumpar este si alimentara (cafea, ceai etc) dar nu numai. Neavand experienta in domeniu as vrea sa stiu amanunte despre acest proces. Ce acte am nevoie pentru a realiza acest lucru de la furnizor? Va trebui sa lipesc eu etichete scrise in limba romana cu datele despre produs pe care sa le atasez produsului? Daca eu fac mai multe comenzi in cantitati moderate cum se procedeaza cu vama, si daca fiind din spatiul UE mai trebuie platita vama? TVA-ul unde il platesc daca spre exemplu primesc marfa prin curierat? Daca produsele pe care le achizitionez eu se gasesc si in Romania prin alti distribuitori am nevoie de vreun fel de acord sau pot achizitiona pur si simplu avand in vedere ca as iesi mai ieftin?
micky28, utilizator