Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa judiciara de timbru si timbru judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa judiciara de timbru si timbru judiciar

Pentru o contestatie la deschidere procedura insolventa, pentru o pretinsa creanta de peste 100.000 RON, trebuie achitata taxa judiciara de timbru de 120 RON si timbru judiciar de 5 RON?
Buna ziua,

Contestatiile la procedura insolventei se taxeaza cu taxa judiciara de 200 lei.

Astfel, conform prevederilor art. 14 alin. (1) din OUG nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru -

“(1) Actiunile, cererile, obiectiunile, contestatiile introduse ia instantele judecatoresti in temeiul Legii nr. 85/2006 privind procedura insolventei, cu modificarile si completarile ulterioare, al Ordonantei Guvernului nr. 10/2004 privind falimentul institutiilor de credit, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 287/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, si al Legii nr. 503/2004 privind redresarea financiara, falimentul, dizolvarea si lichidarea voluntara in activitatea de asigurari, cu modificarile si completarile ulterioare, se taxeaza cu 200 lei."

Legea 85/2006 privind procedura insolventei a fost abrogata de Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolventei si de insolventa.

Conform art. 340 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolventei si de insolventa:

“Ori de câte ori prin legi şi prin alte acte normative se face trimitere la Legea nr. 85/2006 privind procedura insolvenţei, cu modificările şi completările ulterioare, sau la Legea nr. 381/2009 privind introducerea concordatului preventiv şi mandatului ad-hoc, cu modificările ulterioare, la Ordonanţa Guvernului nr. 10/2004 privind falimentul instituţiilor de credit, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 278/2004, cu modificările şi completările ulterioare, la secţiunile 1–3 ale capitolului III, capitolul IV şi art. 83 din Legea nr. 503/2004, republicată, cu modificările ulterioare, sau la Legea nr. 637/2002 cu privire la reglementarea raporturilor de drept internaţional privat în domeniul insolvenţei, cu modificările şi completările ulterioare, abrogate prin prezenta lege, trimiterea se consideră a fi făcută la prezenta lege."

Pentru situatii diferite, in care se pune problema calcularii taxei de timbru raportat la valoarea obiectului cererii de chemare in judecata, puteti folosi site-ul www.timbrujudiciar.ro