avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 881 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Situatie test poligraf
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Situatie test poligraf

Buna ziua!
Ma numesc Andrei Culda, sunt inscris nou pe acest forum tocmai pentru a afla raspuns la cateva intrebari.

In urma cu ceva timp un coleg de-al meu a fost chemat sa dea declaratii in legatura cu un furt. Unui coleg de camera i-a disparut o suma de bani. Pentru a nu mai fi chemat la atatea declaratii, colegul meu a cerut testarea cu aparatul poligraf. Problema este ca in urma testarii, a iesit negativ de 4 ori (adica a reiesit ca nu spunea adevarul). A fost amenintat in urma de catre cei de la politie ca i se va intocmi dosar penal.
As vrea daca se poate cateva informatii si pareri cu privire la situatia data... mi se pare ca cei de la politie incearca sa intimideze prin atitudinea asta. Nu stiu in ce masura este testul poligraf concludent sau acceptat ca proba intr-un proces. Ce ar putea face colegul meu pentru a-si dovedi nevinovatia, sau in ce masura este obligat sa faca ceva in directia asta? Nu mi se pare normal ca cineva sa fie supus atator presiuni si situatii de stres, nevinovat fiind si fara sa poata face ceva. Orice informatie sau ajutor, mai ales daca poate fi sustinut si legal, este binevenit.
Va multumesc,
Andrei Ilie Culda
Cel mai recent răspuns: ContSters176807 , utilizator 15:34, 25 Februarie 2013
in legislatia romanesca testul cu poligraf nu este proba in procesul penal. nu este obligatoriu de efectuat. presiunile la care este supusa persoana este o modalitate de cercetare folosita de politie. sfatul meu este sa mearga cu un avocat si atunci situatia se va limpezi
Rezultatul testului poligraf va fi coroborat si cu alte probe administrate..........din care,in cazul in care nu e vinovat, va reiesi acest lucru.Cel mai bine ar fi sa isi angajeze un avocat.
Daca politistii aia nu au alte probe, cum s-a spus mai sus, nu au ce face.
Decat sa-l streseze pe prietenul tau.
De multae ori politia ,la insistentele uneia din parti,apeleaza la folosirea poligrafului. El inca nu poate fi proba in procesul penal decit coroborat cu alte mijloace de proba,insa poate orienta ancheta si modul de abordare a celui suspect.Daca nu sunt alte probe,doar pe baza testului,nu poate fi invinuit. Politia are de lucru,va trebui sa administreze probe,asa cum la fel de bine si cel care acuza trebuie sa sustina acest lucru,la fel cu probe.
andrewculda a scris:

Buna ziua!
Ma numesc Andrei Culda, sunt inscris nou pe acest forum tocmai pentru a afla raspuns la cateva intrebari.

In urma cu ceva timp un coleg de-al meu a fost chemat sa dea declaratii in legatura cu un furt. Unui coleg de camera i-a disparut o suma de bani. Pentru a nu mai fi chemat la atatea declaratii, colegul meu a cerut testarea cu aparatul poligraf. Problema este ca in urma testarii, a iesit negativ de 4 ori (adica a reiesit ca nu spunea adevarul). A fost amenintat in urma de catre cei de la politie ca i se va intocmi dosar penal.
As vrea daca se poate cateva informatii si pareri cu privire la situatia data... mi se pare ca cei de la politie incearca sa intimideze prin atitudinea asta. Nu stiu in ce masura este testul poligraf concludent sau acceptat ca proba intr-un proces. Ce ar putea face colegul meu pentru a-si dovedi nevinovatia, sau in ce masura este obligat sa faca ceva in directia asta? Nu mi se pare normal ca cineva sa fie supus atator presiuni si situatii de stres, nevinovat fiind si fara sa poata face ceva. Orice informatie sau ajutor, mai ales daca poate fi sustinut si legal, este binevenit.
Va multumesc,
Andrei Ilie Culda


Acum ca s-a testat prietenul, vinovat sau nu , se vor mai administara si alte probe.
Daca isi angaja avocat de la inceput poate ca nu mai erau atatea probleme.
O sa il sacaie in continuare mai ales acum.

Alte discuții în legătură

Testul poligrafului Mari.an Mari.an de exemplu: Accept testul poligrafului fara ca eu sa fi savarsit vreo fapta si totusi in urma careia sunt suspectat. Daca acuzatorul nu detine alte probe ... (vezi toată discuția)
Furt firma -- cu usa deschisa arimed arimed Buna ziua, Am o problema si am incredere ca ma puteti ajuta cu un sfat. La magazinul la care lucrez a fost comis un furt. Problema aparuta este ca usa ... (vezi toată discuția)
Sa fac sau nu testarea poligraf ? Achimitom04 Achimitom04 Buna ziua ! Am si eu nevoie de un sfat, de la domnul avocat Lasconschi sau altcineva care ar putea sa ma ajute. Lucrez pe o ambulanta Smurd. In februarie ... (vezi toată discuția)