Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... testul poligrafului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

testul poligrafului

de exemplu: Accept testul poligrafului fara ca eu sa fi savarsit vreo fapta si totusi in urma careia sunt suspectat. Daca acuzatorul nu detine alte probe concludente cu care sa ma invinovateasca de fapta pe care dansul sustine ca as fi putut lua parte, as putea depune plangere impotriva reclamantului pentru abuz nejustificat al poligrafului?
Daca sunteti nevinovat si nu exista probe nu are sens sa fiti testat la poligraf.
Nici organul de ancheta penala nu va uza de acesta.

avocat Claudiu Lascoschi
Mari.an a scris:

de exemplu: Accept testul poligrafului fara ca eu sa fi savarsit vreo fapta si totusi in urma careia sunt suspectat. Daca acuzatorul nu detine alte probe concludente cu care sa ma invinovateasca de fapta pe care dansul sustine ca as fi putut lua parte, as putea depune plangere impotriva reclamantului pentru abuz nejustificat al poligrafului?

Nu puteti depune plangerea penala respectiva, intrucat testul poligraf se efectueaza doar daca dv v-ati dat acceptul!
Da, este adevarat insa chiar si daca s-ar putea impune cu forta tot nu ar fi putut sa il dea in judecata pentru ca a efectuat testul poligraf.
In general,cei mai multi dintre avocati nu recomanda acest test,mai ales cleintilor emotivi ,care au probleme cu sistemul nervos sau sunt sub anumite tratamente.
Conform unor reputati cercetatori britanici, poligraful ,de fapt ,induce teama.
Pe de alta parte testul poligraf singur si nerecoborat cu alte probe nu are valoare probatorie.
Din nefericire,nu mai puteti face nimc,pentru ca ati fost de acord cu administrarea acestui test.
Ar fi bine sa ne indicati si despre ce infractiune este vorba.
Este adevarat ca numai in coroborare cu alte probe testul poate fi util pentru organul judiciar.
De principiu, poate refuza testul poligraf si in ultimul moment pana la momentul in care sa fie facut.
In general acest test este indicat sa fie facut atunci cand exista probe in acuzare care pot duce la condamnarea persoanei dar persoana este nevinovata.
Nu este recomandabil sa se faca testul asa pur si simplu...

avocat Claudiu Lascoschi