avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ce proba reprezinta testul cu poligraf sau detectorul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ce proba reprezinta testul cu poligraf sau detectorul de minciuni?

sotul meu e acuzat de tentativa de omor si de 3luni e arestat preventiv la beci dar nu au probe sa incheie rechizitoriul si el a cerut sa -i fc testul cu detectorul si nu stiu ce efect va avea dc iese ca spune adevarul e luata drept o proba si sa-i dea drumul dosarul e inca in cercetari nu este judecat sotul meu inca va multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 02:27, 8 Iunie 2010
Nu poate fi considerat o proba rezultatul acestui test decat eventual in coroborare si cu alte probe. Asta deoarece nu este o proba suta la suta concludenta si nu poate cineva sa fie condamnat pe baza doar a acestei probe.
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Iunie 2010
ContSters47264, utilizator
Daca la detectorul de minciuni va rezulta ca spune adevarul si ca este nevinovat in mod normal ar trebui pus liber.
Ar opera prezumtia de nevinovatie in conditiile in care probele nu sunt chiar atat de clare dar pot fi si interpretate in defavoarea inculpatului.
Ar trebui insa sa isi angajeze si avocat pentru a putea pune problema la modul de a starni puternic dubiul instantei.
Daca va rezulta in favoarea lui ceea ce iese la detector, parchetul va putea sa ceara si o reexaminare din nou.Are acest drept, dar rar se procedeaza in acest fel.
Mai depinde si ceea ce intelegeti dvs. prin aceea ca este nevinovat.

avocat Claudiu Lascoschi
Examinarea prin intermediul "detectorului de minciuni",nu reprezinta o proba decat coroborata cu alte probatorii.
Rezultatul acestei examinari,singur,in afara celorlalte probatorii administrate,nu are nicio valoare.
Nu exista nicio garantie,ca acest examen,va duce la liberarea din arest a sotului dvs.
Pentru a se putea da o parere profesionista,normal ar fi ca persoana care o formuleaza sa cunoasca actele si lucrarile dosarului,dar mai cu seama,continutul celorlalte probatorii administrate.
Mai concret,numai aceasta proba ,nici nu il invinovateste ,nici nu il dezvinovateste pe sotul dvs.
nu reprezinta o proba concludenta testul poligraf dar sunt multe alte probe si dovezi care l-ar apara.


av.m.vasilescu
In ceea ce priveste cercetarea si judecarea in stare de libertate a inculpatului testul ar trebui sa il ajute.
Condamnarea sau achitarea reprezinta o alta problema.
Se pot testa la poligraf si celelalte persoane si depinde ce rezultat ar reiesi...

Alte discuții în legătură

Motive retinere pentru inselaciune? burgcrist burgcrist buna seara, imi puteti spune va rog frumos daca un acuzat, fara antecedente penale, care nu prezinta pericol social, a recunoscut fapta, a colaborat cu ... (vezi toată discuția)
Consum/trafic de droguri vlady_alive vlady_alive ce parere aveti despre arestarea unui tanar de 19 ani care a fumat cu prietenii la chefuri cate o tigara-doua de hasis..(fara a le cere vreun ban in ... (vezi toată discuția)
Intrebare referitoare la detectorul de minciuni donpedros donpedros am avut un necaz in familie.au intrat hotii(hotul !?)in casa unei rude furand o suma de bani(agoniseala de o viata).sau luat amprente,au fost interogati ... (vezi toată discuția)