Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ce proba reprezinta testul cu poligraf sau detectorul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ce proba reprezinta testul cu poligraf sau detectorul de minciuni?

sotul meu e acuzat de tentativa de omor si de 3luni e arestat preventiv la beci dar nu au probe sa incheie rechizitoriul si el a cerut sa -i fc testul cu detectorul si nu stiu ce efect va avea dc iese ca spune adevarul e luata drept o proba si sa-i dea drumul dosarul e inca in cercetari nu este judecat sotul meu inca va multumesc
Nu poate fi considerat o proba rezultatul acestui test decat eventual in coroborare si cu alte probe. Asta deoarece nu este o proba suta la suta concludenta si nu poate cineva sa fie condamnat pe baza doar a acestei probe.
ContSters47264, utilizator
Daca la detectorul de minciuni va rezulta ca spune adevarul si ca este nevinovat in mod normal ar trebui pus liber.
Ar opera prezumtia de nevinovatie in conditiile in care probele nu sunt chiar atat de clare dar pot fi si interpretate in defavoarea inculpatului.
Ar trebui insa sa isi angajeze si avocat pentru a putea pune problema la modul de a starni puternic dubiul instantei.
Daca va rezulta in favoarea lui ceea ce iese la detector, parchetul va putea sa ceara si o reexaminare din nou.Are acest drept, dar rar se procedeaza in acest fel.
Mai depinde si ceea ce intelegeti dvs. prin aceea ca este nevinovat.

avocat Claudiu Lascoschi
Examinarea prin intermediul "detectorului de minciuni",nu reprezinta o proba decat coroborata cu alte probatorii.
Rezultatul acestei examinari,singur,in afara celorlalte probatorii administrate,nu are nicio valoare.
Nu exista nicio garantie,ca acest examen,va duce la liberarea din arest a sotului dvs.
Pentru a se putea da o parere profesionista,normal ar fi ca persoana care o formuleaza sa cunoasca actele si lucrarile dosarului,dar mai cu seama,continutul celorlalte probatorii administrate.
Mai concret,numai aceasta proba ,nici nu il invinovateste ,nici nu il dezvinovateste pe sotul dvs.
nu reprezinta o proba concludenta testul poligraf dar sunt multe alte probe si dovezi care l-ar apara.

av.m.vasilescu
In ceea ce priveste cercetarea si judecarea in stare de libertate a inculpatului testul ar trebui sa il ajute.
Condamnarea sau achitarea reprezinta o alta problema.
Se pot testa la poligraf si celelalte persoane si depinde ce rezultat ar reiesi...