Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas pentru casnica
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas pentru casnica

Buna ziua,

mama mea este nascuta in 1956 si a fost casnica toata viata. Pana in 2012 a fost in intretinerea tatalui meu care era pensionar. In 2012 tata a murit, mama a primit 6 luni pensie de urmas, apoi gata. Din ce am citit in lege, are drept la pensie doar dupa ce indeplineste varsta standard de pensionare, dar ce inseamna asta, care este varsta de pensionare pentru mama mea, in acest caz!? La ce varsta va putea cere pensia de urmas!?

Multumesc
in ce luna este nascuta mama?
La vasrta standard de pensonare pentru femei va primi jumatate din pensia tatalui dumneavoastra
februarie 1956
Cati ani,a fost durat casatoria ?
Nu cumva,mai putin de 10 ani ?
mama este nascuta in februarie 1956
casatoria parintilor mei a durat 38 de ani
mama nu are invaliditate de niciun grad
tata nu a murit in conditii speciale, nu a fost cadru militar

deci mama ar trebui sa ia pensie de urmas, jumatate din pensia tatalui, cand o sa implineasca varsta de pensionare. Eu nu stiu ce inseamna aceasta varsta de pensionare pentru mama mea, in acest caz. Cati ani trebuie sa impleneasca mama mea ca sa poata depune cerere pentru pensia de urmas!?
anitzaa, utilizator