Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Informatie - modalitate de dobandire a unui teren care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Informatie - modalitate de dobandire a unui teren care sa nu poata fi contestata de mostenitori

ce trebuie sa fac si ce costuri sunt pentru ca tatal meu sa imi dea un teren intravilan dar care apoi sa nu mi se poata lua sau imparti(am o sora)pentru ca intentionez sa-mi consruiesc o casa.mentionez ca am locuit acolo cu bunica mea si la primarie figurez ca si locatar,(daca acesta este cuvantul potrivit).exista o casa batraneasca iar terenul are cam 1,5 ha.va multumesc anticipat!
Cel mai sigur act este contractul de vanzare - cumparare .
Pentru aceasta operatiune , trebuie sa mergeti la un notar public , care vă va comunica de ce acte aveti nevoie , precum şi costul aferent.
va multumesc!
Daca nu dati pret cel mai bine este sa incheiati contract de intretinere.
nu,nu o sa cumparam propriu zis,doar ca am nevoie de o garantie ca sa-i spun asa,nu se stie niciodata...dupa ce tata nu va mai fi...
faceti contract de intretinere.