avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1777 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... IF - adaugare punct lucru + coduri CAEN
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

IF - adaugare punct lucru + coduri CAEN

Buna ziua,

Foarte util acest forum, m-a ajutat in multe lucruri pe care le-am avut de facut (pt ca si altii au avut necesitatile mele) si vad ca sunt multi consultanti f bine pregatiti aici.
Acum am o situatie in care nu am gasit un raspuns clar si as vrea s-o lamuresc.

Vreau sa adaug la IF-ul meu un punct de lucru si inca 4 coduri CAEN.
Din cate am inteles, pentru a adauga punctul de lucru am nevoie de:
- cerere (11-10-180)
- declaratie model 2 (11-10-167)
- act aditional la acordul de constituire
- procura de reprezentare

Pentru adaugare coduri CAEN (activitati secundare), din cate imi dau seama am nevoie de:
- cerere (aceeasi 11-10-180)
- declaratie model 3 (11-10-168)
- act aditional la acordul de constituire
- procura de reprezentare

Intrebarea mea este daca pot sa fac totul o singura data. Adica sa fac o cerere in care sa scriu si infiintarea punctului de lucru (sectiunea VI) si sa adaug codurile CAEN (seciunea V 2.1).
De asemeni sa fac un singur act aditional pentru ambele, iar procura la fel, sa fie una singura.
Exista vreun act care trebuie facut separat pentru fiecare din cele 2 lucruri pe care le fac?
Si o alta intrebare se refera la cele 2 modele de declaratii. Am vazut ca sunt f. similare, dar inteleg ca la una dintre ele completez NUMAI punctul de lucru, iar la cealalta NUMAI codurile CAEN pe care le adaug. Corect? Cand completez codurile CAEN, le scriu si pe cele care le am deja sau doar pe cele care le adaug?

Stiti ceva si de taxe? Trebuie platite pentru fiecare cod CAEN adaugat? Sau exista o taxa pt faptul ca fac o modificare la IF?

Daca e ceva gresit (ca poate nici actele nu le am scrise corect), va rog sa ma corectati.


Multumesc anticipat pentru raspunsuri si o zi minunata,
Lucian
Ultima modificare: Miercuri, 22 Mai 2013
Lucrix, utilizator

Alte discuții în legătură

Termen inregistrare cod caen nou la onrc ela-ela ela-ela Buna ziua Care sunt formalitalile de inregistrare a unui nou CAEN (completare activ. secundara) ce formulare se completeaza (declaratia 2 sau 3), ce acte ... (vezi toată discuția)
Completare obiect de activitate bettyna bettyna Buna ziua, Sper ca poate cineva sa ma ajute Firma la care lucrez s-a hotarat sa completeze obiectul de activitate ( sa adauge cateva coduri caen dar care ... (vezi toată discuția)
Autorizare coduri caen haiducu haiducu buna seara . daca vreau sa autorizez 2 coduri caen deodata trebuie sa platesc ptr amandoua ? sau se plateste o singura autorizare?? cam cat ar costa??:sorry: (vezi toată discuția)