Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Termen inregistrare cod CAEN nou la ONRC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Termen inregistrare cod CAEN nou la ONRC

Buna ziua
Care sunt formalitalile de inregistrare a unui nou CAEN (completare activ. secundara) ce formulare se completeaza (declaratia 2 sau 3), ce acte trebuiesc depuse la ONRC si in ce termen de la AGA?
Mentionez ca in anul 2009 am autorizat cateva coduri caen pt punctul de lucru (am depus decl. 2 si s-a eliberat un certificat constatator) iar acum dorim adaugarea unui nou caen.
Multumesc
ela-ela, utilizator
Se va depune:
- hotararea AGA;
- contor de cuvinte pentru AGA;
- act constitutiv actualizat;
- declaratia model 3;
- cerere tip.

Dosarul se va depune in termen de 15 zile de la data la care a fost luata hotararea AGA. Cererea se va solutiona in 2 zile de la data depunerii, iar actele se vor elibera in 2 zile de la solutionare.
Daca se depune Hot. AGA + contor cuvinte, mai este nevoie de act aditional de modificare a actului constitutiv ?
In declaratia model 3 se trec si celelalte coduri CAEN autorizate anterior in decl. model 2?
Se depune si certificatul constatator anterior eliberat (in original)?
Cererea tip este: Cerere inreg. in reg. comertului cod 11-10-150?
Cine semneaza actul constitutiv actualizat? La noi dir. gen este si presedinte al CA.
Ce se intampla daca se depaseste termenul de 15 zile (calendaristce)?
Multumesc mult.
ela-ela, utilizator
Nu este nevoie de act aditional, ptr ca veti depude actul constitutiv actualizat.
In declaratia model 3 se trec si celelalte coduri, in caz contrar nu vor aparea in noul certificat constatator.
Nu se depune certificatul constatator anterior.
Actul constitutiv actualizat va fi semnat de persoana imputernicita de AGA .
Se prevede posibilitatea aplicarii unei amenzi, dar nu se intampla nimic. SUCCES!
Actul constitutiv se semneaza de asociati sau de persoana imputernicita de acestia prin procura speciala.

Amenzile se aplicau de judecatori, insa pentru ca in prezent cererile sunt solutionate de catre directorul ORC sau persoanele desemnate de acesta nu se pot aplica amenzi intrucat acestia nu au aceasta competenta. Ultima cerere pe care am depus-o depasea termenul cu 30 de zile si nu s-a intamplat nimic.