avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Termen inregistrare cod CAEN nou la ONRC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Termen inregistrare cod CAEN nou la ONRC

Buna ziua
Care sunt formalitalile de inregistrare a unui nou CAEN (completare activ. secundara) ce formulare se completeaza (declaratia 2 sau 3), ce acte trebuiesc depuse la ONRC si in ce termen de la AGA?
Mentionez ca in anul 2009 am autorizat cateva coduri caen pt punctul de lucru (am depus decl. 2 si s-a eliberat un certificat constatator) iar acum dorim adaugarea unui nou caen.
Multumesc
Ultima modificare: Marți, 7 Iunie 2011
ela-ela, utilizator
Cel mai recent răspuns: Denisa Stanca , Avocat 15:45, 7 Iunie 2011
Se va depune:
- hotararea AGA;
- contor de cuvinte pentru AGA;
- act constitutiv actualizat;
- declaratia model 3;
- cerere tip.

Dosarul se va depune in termen de 15 zile de la data la care a fost luata hotararea AGA. Cererea se va solutiona in 2 zile de la data depunerii, iar actele se vor elibera in 2 zile de la solutionare.
Daca se depune Hot. AGA + contor cuvinte, mai este nevoie de act aditional de modificare a actului constitutiv ?
In declaratia model 3 se trec si celelalte coduri CAEN autorizate anterior in decl. model 2?
Se depune si certificatul constatator anterior eliberat (in original)?
Cererea tip este: Cerere inreg. in reg. comertului cod 11-10-150?
Cine semneaza actul constitutiv actualizat? La noi dir. gen este si presedinte al CA.
Ce se intampla daca se depaseste termenul de 15 zile (calendaristce)?
Multumesc mult.
Ultima modificare: Marți, 7 Iunie 2011
ela-ela, utilizator
Nu este nevoie de act aditional, ptr ca veti depude actul constitutiv actualizat.
In declaratia model 3 se trec si celelalte coduri, in caz contrar nu vor aparea in noul certificat constatator.
Nu se depune certificatul constatator anterior.
Actul constitutiv actualizat va fi semnat de persoana imputernicita de AGA .
Se prevede posibilitatea aplicarii unei amenzi, dar nu se intampla nimic. SUCCES!
Actul constitutiv se semneaza de asociati sau de persoana imputernicita de acestia prin procura speciala.

Amenzile se aplicau de judecatori, insa pentru ca in prezent cererile sunt solutionate de catre directorul ORC sau persoanele desemnate de acesta nu se pot aplica amenzi intrucat acestia nu au aceasta competenta. Ultima cerere pe care am depus-o depasea termenul cu 30 de zile si nu s-a intamplat nimic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recodificare coduri caen Adrian Buta Adrian Buta Am eliberat ultimul certificat constatator de la onrc ,in data de 12.01.2009. Vreau sa-mi reactualizez codurile caen si sa schimb domeniul de activitate ... (vezi toată discuția)
Adaugare obiecte de activitate - acte necesare vasilemihaela23 vasilemihaela23 Doresc sa mai adaug un obiect de activitate secundar (un nou cod CAEN) la cele 50 de puncte de lucru deja infiintate ale societatii noastre si vreau sa stiu ce ... (vezi toată discuția)
Inregistrare cod caen elena claudia ianasi elena claudia ianasi Buna ziua, Va rog sa imi spuneti si mie ce documente imi trebuie pentru a adauga un cod caen la obiectul de activitate al unei societati cu raspundere ... (vezi toată discuția)