Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Delegarea si acordul salariatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Delegarea si acordul salariatului

Buna ziua !
Este nevoie de acordul salariatului si la delegare sau numai la detasare ?

Multumesc !
1. Delegarea se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului.
Asadar, numai la prelungirea duratei delegarii este nevoie de acordul salariatului . Refuzul salariatului de prelungire a delegarii nu poate constitui motiv pentru sanctionarea disciplinara a acestuia.

2. În mod excepţional, perioada detaşării poate fi prelungită pentru motive obiective ce impun prezenţa salariatului la angajatorul la care s-a dispus detaşarea, cu acordul ambelor părţi, din 6 în 6 luni.