Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratia 394
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratia 394

Buna ziua, am o intrebare: daca pe bonurile fiscale de combustibil scrie codul fiscal al societatii trebuie introduse in decalatia 394?Multumesc
din punctul meu de vedere, da.Intrucat Bonul indeplineste calitatea de factura simplificata.
Avand in vedere prevederile art.146 din Codul fiscal,pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabila trebuie,pentru taxa achitata...sa detina o factura emisa conform art.155. In instructiunile de completare a formularului 394 se mentioneaza ca declaratia se depune pentru orice operatiune taxabila pentru care,este emisa o factura. Fata de cele de mai sus,consider ca bonurile fiscale,in general,nu numai pentru combustibili,care au inscrise CIF-ul beneficiarului,nu trebuie incluse in Declaratia 394.
multumesc pt.raspunsuri :D