Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recuperare taxa timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recuperare taxa timbru

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca imi recuperez taxa de timbru integral, achitata pentru chemarea in garantie prin renuntarea la proces iar primul termen va fi in data de 24.06.2013. Daca da, ce demersuri trebuie sa fac? Multumesc pentru ca existati!
Legea 146/1997 ,instituie in art.sau 23 situatiile in care taxele de timbru se recupereaza la solicitarea petitionarului, intre acestea neregasindu-se situatia dv.

Art. 23

(1)Sumele achitate cu titlu de taxe judiciare de timbru se restituie, la cererea petiţionarului, „următoarele cazuri“:

a)când taxa plătită nu era datorată;

b)când s-a plătit mai mult decât cuantumul legal;

c)când acţiunea sau cererea rămâne fără obiect în cursul procesului, ca urmare a unor dispoziţii legale;

d)când, în procesul de divorţ, părţile au renunţat la judecată ori s-au împăcat;

e)când contestaţia la executare a fost admisă, iar hotărârea a rămas irevocabilă.

f)în cazul în care instanţa de judecată se declară necompetentă, trimiţând cauza la un alt organ cu activitate jurisdicţională.

(2)În cazul prevăzut la lit. d), se restituie jumătate din taxa plătită, iar în cazul prevăzut la lit. e), taxa se restituie proporţional cu admiterea contestaţie
Chitanta de plata a taxei de timbru este deja depusa la dosarul cauzei? Sau o aveti inca la dvs?
chitanta am depus-o la dosar, partile au fost citate pe data de 24 iunie 2013