avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recuperare taxa timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recuperare taxa timbru

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca imi recuperez taxa de timbru integral, achitata pentru chemarea in garantie prin renuntarea la proces iar primul termen va fi in data de 24.06.2013. Daca da, ce demersuri trebuie sa fac? Multumesc pentru ca existati!
Cel mai recent răspuns: emanicola8 , utilizator 19:38, 25 Mai 2013
Legea 146/1997 ,instituie in art.sau 23 situatiile in care taxele de timbru se recupereaza la solicitarea petitionarului, intre acestea neregasindu-se situatia dv.

Art. 23

(1)Sumele achitate cu titlu de taxe judiciare de timbru se restituie, la cererea petiţionarului, „următoarele cazuri“:

a)când taxa plătită nu era datorată;

b)când s-a plătit mai mult decât cuantumul legal;

c)când acţiunea sau cererea rămâne fără obiect în cursul procesului, ca urmare a unor dispoziţii legale;

d)când, în procesul de divorţ, părţile au renunţat la judecată ori s-au împăcat;

e)când contestaţia la executare a fost admisă, iar hotărârea a rămas irevocabilă.

f)în cazul în care instanţa de judecată se declară necompetentă, trimiţând cauza la un alt organ cu activitate jurisdicţională.

(2)În cazul prevăzut la lit. d), se restituie jumătate din taxa plătită, iar în cazul prevăzut la lit. e), taxa se restituie proporţional cu admiterea contestaţie
Chitanta de plata a taxei de timbru este deja depusa la dosarul cauzei? Sau o aveti inca la dvs?
chitanta am depus-o la dosar, partile au fost citate pe data de 24 iunie 2013

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca renunt la judecarea cauzei pot sa recuperez taxa judiciara de timbru? ion minca ion minca Sint intr-un proces cu un SRL si am ajuns la concluzia ca patrimoniu este insuficient sa acopere creata. Am ajuns la concluzia ca este mai rentabil sa renunt ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa judiciara de timbru ilinca60 ilinca60 Am depus o cerere de chemare in judecata avand ca obiect \" pretentii \" Inca nu am primit citatie pentru primul termen de judecata. Acum vreau sa renunt la ... (vezi toată discuția)
Taxe judiciare agentul005 agentul005 cum pot recupera o taxa jud de timbru platita pentru valoarea penalitatilor pentru care nu am facut conciliere (doar la debit principal) care este procedura? (vezi toată discuția)