avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general evaluarea constructiilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

evaluarea constructiilor

Buna ziua. Problema mea este ca a trebuit sa fac reevaluarea cladirilor la sfarsitul anului. In urama acestei evaluari , valoarea cladirilor s-a marit . Cum inregistrez in contabilitate aceste cresteri? Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Smart Contab Expert S.R.L. , Contabil 22:02, 5 Martie 2009
Plusurile de valoare rezultate din reevaluarea activelor nu au, de regula, caracter de
profituri. Din acest motiv, aceste sume nu sunt repartizabile actionarilor si se vor
mentine ca rezerve in societate.

Diferenta pozitiva aparuta in urma unei reevaluari va fi inregistrata in contul 105
„Rezerve din reevaluare”, daca anterior nu s-a constatat un minus de valoare.
Diferenta negativa aparuta in urma unei reevaluari va diminua rezerva constituita
anterior inregistrata in contul 105 „Rezerve din reevaluare”, daca anterior s-a inregistrat
un plus de valoare. Eventuala diferenta ramasa neacoperita se va inregistra la cheltuieli.

Diferenta pozitiva din reevaluare constatata in urma unui minus de valoare inregistrat
in conturile de cheltuieli, se va inregistra sub forma unui venit care sa compenseze
acea cheltuiala, iar eventuala diferenta ramasa se va inregistra in contul 105 „Rezerve
din reevaluare”.

Societatea ALFA S.A. detine un teren la costul de 40.000 lei. In urma reevaluarii acestuia, s-a stabilit o valoare a terenului la nivelul sumei de 55.000 lei.

Inregistrarea contabila care se impune este:

2111 105

„Terenuri“ „Rezerve din reevaluare“
15.000 lei 15.000 lei



Daca in acest caz, ca urmare a celei de-a doua reevaluari, s-a determinat o valoare
aferenta terenului de numai 35.000 lei, se va inregistra:

105 2111
„Rezerve din reevaluare“ „Terenuri“
6813 2911
„Cheltuieli de exploatare „Ajustari pentru deprecierea
privind ajustarile pentru terenurilor si amenajarilor
deprecierea imobilizarilor“ de terenuri“ 15.000 lei
5.000 lei 15.000 lei
5.000 lei


Operatiunea de reevaluare poate fi impusa prin acte normative sau poate fi dispusa
de administratorul societatii, ori de cate ori acesta constata ca au avut loc modificari
semnificative in valoarea activelor.

Atentie! Notiunea de fonduri proprii are o sfera de cuprindere mai redusa in
prezent. Pentru cazurile in care se prevad evenimentele ulterioare care pot genera
riscuri sau cheltuieli, societatile vor constitui sau vor suplimenta fondurile de rezerva
prin repartizarea unei parti din rezultatul erercitiului incheiat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tratament contabil fiscal reevaluare cladire lory_g lory_g Buna, Va rog sa-mi confirmati daca inregistrarile contabile si tratamentul fiscal pentru reevaluarea ( a doua reevaluare ) unei cladirii a unei ... (vezi toată discuția)
Reevaluare cladire rezerve asmotortrade asmotortrade Buna ziua!In martie 2011 s-a reevaluat o cladire inregistrand un plus de 12228.04 lei.Am recalcult amortizarea si am optat pentru impozitarea plusului din ... (vezi toată discuția)
Reevaluare imobilizare amortizata complet Herra_ Herra_ Reevaluari la 31.12.2011 Am un caz mai special. 1. O constructie [u]amortizata complet[/u], V.Intrare 6860.28, reevaluata la 4794 lei. Ce fac cu ... (vezi toată discuția)