Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cont blocat si trebuie sa primesc salariul tot acolo
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cont blocat si trebuie sa primesc salariul tot acolo

Din motive financiare n-am putut sa-mi achit 2 amenzi contraventiale
(amenda RAT) luate atunci cand eram minor. Anul trecut prin februarie am primit
acasa o instiintare ca sunt obligat sa platesc suma de 406 lei si ca am toate
conturile blocate la o banca, initial singurul meu 'cont' a fost atunci cand mi-am facut la 14 ani
card pt alocatii, dar nu l-am folosit niciodata.
Recent m-am angajat si din cate am aflat cei de la firma au o conventie cu cei de la banca pentru
plata salariilor, intrebarea mea vine aici, cum imi voi primi banii din moment ce bancaimi este blocat, imi vor crea totusi cont, si mi se va bloca tot salariul? sau pur si simplu
voi fi obligat sa achit suma de 406 lei, bani de care nu dispun si nu-i pot avea. Multumesc
ContSters214341, utilizator
Contul blocat, inseamna in realitate ca banii care vor intra in acel cont vor fi trimisi in contul datoriilor neplatite.
Vor fi poprite 1/2 din veniturile salariale lunare, pana la achitarea in intregime a creantelor. Restul din salariu il puteti ridica, de la banca, in baza unei cereri in acest sens.