avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cont blocat si trebuie sa primesc salariul tot acolo
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cont blocat si trebuie sa primesc salariul tot acolo

Din motive financiare n-am putut sa-mi achit 2 amenzi contraventiale
(amenda RAT) luate atunci cand eram minor. Anul trecut prin februarie am primit
acasa o instiintare ca sunt obligat sa platesc suma de 406 lei si ca am toate
conturile blocate la o banca, initial singurul meu 'cont' a fost atunci cand mi-am facut la 14 ani
card pt alocatii, dar nu l-am folosit niciodata.
Recent m-am angajat si din cate am aflat cei de la firma au o conventie cu cei de la banca pentru
plata salariilor, intrebarea mea vine aici, cum imi voi primi banii din moment ce bancaimi este blocat, imi vor crea totusi cont, si mi se va bloca tot salariul? sau pur si simplu
voi fi obligat sa achit suma de 406 lei, bani de care nu dispun si nu-i pot avea. Multumesc
Ultima modificare: Luni, 27 Mai 2013
ContSters214341, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters214341 , utilizator 09:53, 27 Mai 2013
Contul blocat, inseamna in realitate ca banii care vor intra in acel cont vor fi trimisi in contul datoriilor neplatite.
Vor fi poprite 1/2 din veniturile salariale lunare, pana la achitarea in intregime a creantelor. Restul din salariu il puteti ridica, de la banca, in baza unei cereri in acest sens.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Blocare cont de anaf monicuta11 monicuta11 Buna ziua, In mare ar fi vorba despre o persoana care candva a fost adiministrator la o societate comerciala care nu si a achitat obligatiile la bugetul ... (vezi toată discuția)
Impozite neplatite iepurache2004 iepurache2004 va salut,am o problema de elucidat.Deci in cazul in care nu a fost plătit impozitul pe teren si pe locuinţă (aferent 2008), Direcţia taxe şi impozite ... (vezi toată discuția)
Oprire bani din cont persoanl pt amenzi evascu evascu Azi dimineata,sotul meu a primit o suma de bani in contul personal,la ora 12 s-a dus sa scoata banii, de la banca i s-a spus ca banii au fost in cont la ora ... (vezi toată discuția)