Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Informare mediere parti multiple
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Informare mediere parti multiple

Buna ziua!

As dori sa stiu cum se procedeaza in urmatoarea situatie: se prezinta viitorul reclamant la mediator pentru a solicita acestuia informarea cu privire la mediere (nu se doreste mediere, ci doar parcurgerea sedintei de informare, necesara pentru declansarea procesului); exista 3 viitori parati, ale caror date sunt comunicate mediatorului pentru a fi convocati la sedinta de informare despre mediere; sa presupunem ca viitorul reclamant si 2 parati se prezinta si unul nu, asa ca inteleg ca se incheie proces verbal (pentru ca nu toate partile au fost informate); cum se procedeaza? Se incheie cate un proces verbal cu fiecare parte sau unul pentru toate partile prezente (din care se inmaneaza cate un exemplar fiecarei parti)?
Multumesc.
Dandedan, utilizator
Daca la sedinta de informare, vin toate partile implicate in conflict, atunci se elibereaza un certificat de informare. In cazul in care lipseste chiar si o singura parte, atunci se elibereaza un proces-verbal de informare, semnat de catre toate partile prezente. Se inmaneaza fiecarei parti un proces-verbal in original.
Important este ca indiferent de situatie dumneavostra veti primi documentul necesar continuarii demersului juridic. Restul sunt detalii de care se ocupa mediatorul !