Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Termen predare carnet dupa pronuntarea sentintei
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Termen predare carnet dupa pronuntarea sentintei

am contestat un proces verbal de contraventie la legea circulatiei,iar instanta a respins plingerea ca fiind neintemeiata cu drept de recurs in 15 zile,eu nu doresc sa mai fac recurs si as dori sa stiu cand trebuie sa predau permisul la politia rutiera ,o sa fiu instiintat in scris si dupa aceea il predau sau ma prezint eu din proprie initiativa
Art.118. - oug195
(4) În termen de 15 zile de la data pronunţării hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, contravenientul este obligat să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă pentru a preda permisul de conducere.
(5) Neprezentarea contravenientului în termenul prevăzut la alin. (4), în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.

daca nu intentionati sa faceti recurs, legalizati hotarararea judecatoreasca si apoi predati politiei permisul de conducere insotit de o copie a hotararii legalizate.

prin legalizare hotararea devine definitiva.

pentru legalizare se depune la registratura judecatoriei:
- cerere legalizare - 0,50 lei de la "xerox-ul" judecatoriei
- taxa de timbru judiciar - 2 lei, se plateste la CEC
- timbru judiciar - 0.15 lei, de la posta.
- copia hotararii judecatoresti - se face cerere la arhiva judecatoriei in vederea legalizarii, trebuie sa cunoasteti nr dosarului.
cyan, moderator
mentionez ca nu am primit nici o hotarare de la judecatorie ,am vazut pe site-ul judecatoriei ca instanta a respins plingerea (judecatoria alexandria dosar 697/740/2013
va duceti la arhiva judecatoriei si solicitati o copie a hotararii judecatoresti in vederea legalizarii.
Instanta s-a pronuntat pe 20.05, deja au trecut 8 zile.
Aveti grija sa va incadrati in cele 15 zile, ca sa nu va alegeti cu bonusul de inca o luna suspendare.
Cele 15 zile pentru apel curg de la data cand v-a fost comunicata hot.daca dv primiti hotararea pe data 25.08.2013 din acel moment aveti 15 zile pentru apel.dupa trecerea celor 15 zile nu contestati hot. aceasta devine definitiva.
Din acel moment vb de a merge si să predati permisul la pol.