avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare - cumparare proprietate impozitare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare - cumparare proprietate impozitare

Buna ziua,
Daca vreau sa-mi vand apartamentul si sa iau altul mai mare si tranzactiile au loc in mai putin de 3 luni nu se considera bani reivestiti fara a fi impozitati?
Sunt nevoit sa platesc impozit pe suma primita pe apartamentul vandut, pierzand astfel o parte din banii pe care ii dau dincolo?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:52, 29 Mai 2013
Impozitul se plateste pe fiecare tranzactie.
Codul Fiscal prevede ca:

"ART. 77^1 Definirea venitului din transferul proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal

(1) La transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează astfel:

a) pentru construcţiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum şi pentru terenurile de orice fel fără construcţii, dobândite într-un termen de până la 3 ani inclusiv:

- 3% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv;

b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobândite la o dată mai mare de 3 ani:

- 2% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv. "
Cf codului fiscal, chiar daca ati fi facut schimb, fiecare proprietar ar fi platit impozit pentru bunul instrainat.
"La schimb imobiliar, impozitul se calculează la valoarea fiecăreia din proprietăţile imobiliare transmise."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit vanzare apartament lgc61 lgc61 Buna ziua, As vrea sa stiu de ce mi se percepe impozit daca vand un apartament cu intentia de a cumpara un altul sau o casa... Daca statul imi ia impozit, nu ... (vezi toată discuția)
Se plateste ceva la stat daca vinzi un imobil ? Nico4u Nico4u Buna ziua. Parintii mei intentioneaza sa vanda un apartament si din cate am auzit de la diverse persoane ar trebui sa dea statului 3 % din valoarea de vanzare ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament oisteion oisteion Bună seara! Am un apartament in Rm. Vâlcea și intenționez să-l vând.Aș dori să știu dacă sunt obligat de lege să plătesc vreun ... (vezi toată discuția)