Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare pe caz de boala - peste 120 de zile de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare pe caz de boala - peste 120 de zile de concediu medical

Buna ziua,

As dori sa stiu daca tatal meu in varsta de 56 de ani se poate pensiona pe caz de boala. Are acumulate urmatoarele:

- a acumulat 128 de zile de concediu neintreupt din cauza unei embolii pumonare masive cauzata de doua tromboze venoase profunde la ambele picioare. Testele de efort din spital arata ca, capacitatea pentru efort este extrem de scazuta.
- 2 interventii colonoscopice anul trecut cu 70 de zile de concediu
- o operatie de cataracta esuata (nu vede cu ochiul stang deloc) intr-un spital de stat.
Acestea sunt cele majore.
Suntem in faza inca care nu mai stim ce sa facem deoarece el lucra pe santier si in momentul in care se terminca concediul actual va fi in incapacitate de munca.
Avem toate externarile,analizele, angio-ct-urile si epicrizele.

Multumesc anticipat

PS: are stagiu de cotizatie complet, peste 37 de ani.
1. - Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.
- Pensionarea pentru invaliditate nu mai este conditionata de un anumit stagiu de cotizare in functie de varsta.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.

3. Propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate se face de catre medicul specialist care asigura asistenta medicala.

4. - Trimiterea catre medical specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.

Buna ziua si multumesc pentru informatii.
Am parcurs tot circuitul de la medicul de familie la medicul specialist.
Am facut toate formalitatile necesare si am depus dosarul pentru incadrarea in grad de invaliditate.
Trebuie sa asteptati rezultatul de la comisia de expertiza medicala si apoi sa depuneti cererea de pensionare si celelalte acte necesare la Casa de Pensii.