Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa de munca

Buna ziua,
As avea o intrebare legata de acordarea grupei de munca inainte de anul 2001.
Va rog sa-mi spuneti daca incadrarea in gr.I ramane la fel si dupa noua lege a pensiilor, deoarece sunt voci care afirma ca nu mai exista gr.I ,aceasta fiind transformata in gr.II, si daca perioada de timp acordata suplimentar pentru incadrarea in grupa I , se cumuleaza la timpul efectiv lucrat pentru determinarea vechimii totale in munca.
Va multumesc !
Singura modificare este la reducerea varstei standard de pensionare.
Reducerea este la fel ca si cea pentru grupa a II-a.

Legea 263/2010

Art. 158. - (1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.

Se aocrda perioada suplimentara la vechimea in munca de 6 luni la 1 an,care intra in stagiul total de cotizare.