Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie de sanctionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie de sanctionare

Buna ziua!
Avem un angajat pe care l-am cercetat disciplinar si am emis decizia de sanctionare (reducerea salariului de baza pe 3 luni cu 10%).
Intrebarea mea este daca trebuie depusa decizia la ITM? Unele persoane mi-au spus ca nu este nevoie sa inregistram decizia la ITM . Este adevarat?
Va multumesc anticipat!
gabescu a scris:

In primul rand sporul de fidelitate intra in categoria sporurilor permanente.
In conditiile in care, angajatorul, a emis o decizie de acordare a acestui spor, decizia se opereaza in carnetul de munca, intregind astfel salariul de baza brut.
Decizia reaspectiva nu se comunica la ITM. Aceasta se comunica la ITM numai atunci cand ITM tine carnetele de munca, fiind doar necesara in vederea completarii acestora.

Subscriu.
Dar parerile sunt impartite si din punctul de vedere al inspectorilor de munca care vin la sediu in control.
In orice caz, in logica mea, acest spor "circula" pe langa salariul de baza negociat. Chiar daca este un spor permanent, in cazul in care firma ar trece printr-o situatie financiara grea, poate retrage sporul.
El este prevazut si in CCM si nu se negociaza cu salariatul, se ofera in functie de vechimea in unitate si atat. Privind lucrurile prin aceasta optica, nu gasesc oportuna intocmirea actelor aditionale, doar de dragul ITM-ului.
este perfect legal, ceea ce sustine namiru.
gabescu a scris:

este perfect legal, ceea ce sustine namiru.

Si care ar fi baza legala a acestei sustineri? ... din curiozitate :)
Daca sporul de fidelitate este acodrat prin decizie ,iar societatea isi rezerva dreptul de al retrage, atunci nu este un spor cu caracter permanent, iar prin decizie trebuie sa se arate caracterul neparmanet al acestui spor.