avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Depunere bilant prin posta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Depunere bilant prin posta

se poate pune bilantul pe posta?
Cel mai recent răspuns: ContSters257414 , utilizator 12:06, 1 Iunie 2013
Nu se poate.Aveti nevoie de nr.de inregistrare pt.obtinerea recipisei.
Ultima modificare: Joi, 30 Mai 2013
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil

Regulile pentru depunerea situatiilor financiare pentru anul fiscal 2012 au fost aprobate prin Ordinul MFP nr. 40/2013, publicat in Monitorul Oficial nr. 44 din 21 ianuarie 2013
Ordinul publicat de Finante precizeaza ca situatiile anuale la 31 decembrie se pot depune atat la registratura unitatilor teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice sau la oficiile postale, prin scrisori cu valoare declarata, cat si pe portalul www.e-guvernare.ro, avand atasata o semnatura electronica extinsa.



,, În acest sens, entităţile pot depune situaţiile financiare anuale şi documentele cerute de lege, în format hârtie şi în format electronic la registratura unităţilor teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice sau la oficiile poştale, prin scrisori cu valoare declarată, potrivit prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 627/1995 privind îmbunătăţirea disciplinei depunerii bilanţurilor contabile şi a altor documente cu caracter financiar-contabil şi fiscal, de către operatorii economici şi alţi contribuabili ori numai în formă electronică pe portalul www.e-guvernare.ro, având ataşată o semnătură electronică extinsă.,, extras din ORDIN nr. 40 din 15 ianuarie 2013
Stiu si eu prevederile legale,dar de curiozitate ce nr.introducem pt.obtinerea recipisei de validare?
numarul de inregistrare se poate afla de la fisc, ulterior.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bilant iunie 2013, zip Marin SM Cristina PFA Marin SM Cristina PFA contabila firmei a facut bilantul la iunie 2013 si a plecat in concediu cand ne-am dus cu bilantul la ANAF , au spus ca nu are zip-ul pe CD Am zip-uit tot ... (vezi toată discuția)
Transmitere bilant 30.06.2014 lidiao lidiao Bilantul la 30.06.2014 se semneaza si stampileaza, apoi se scaneaza, si balanta la 30.06.2014 la fel? (vezi toată discuția)
Cine depune bilant la semestru? adrianabresug adrianabresug ce firme depun situatii financiare la 30.06.2014/?doar cele care au avut cifra de afaceri in anul precedent peste 220.000 lei ? (vezi toată discuția)