Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Depunere bilant prin posta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Depunere bilant prin posta

se poate pune bilantul pe posta?
Nu se poate.Aveti nevoie de nr.de inregistrare pt.obtinerea recipisei.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil

Regulile pentru depunerea situatiilor financiare pentru anul fiscal 2012 au fost aprobate prin Ordinul MFP nr. 40/2013, publicat in Monitorul Oficial nr. 44 din 21 ianuarie 2013
Ordinul publicat de Finante precizeaza ca situatiile anuale la 31 decembrie se pot depune atat la registratura unitatilor teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice sau la oficiile postale, prin scrisori cu valoare declarata, cat si pe portalul www.e-guvernare.ro, avand atasata o semnatura electronica extinsa.

,, În acest sens, entităţile pot depune situaţiile financiare anuale şi documentele cerute de lege, în format hârtie şi în format electronic la registratura unităţilor teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice sau la oficiile poştale, prin scrisori cu valoare declarată, potrivit prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 627/1995 privind îmbunătăţirea disciplinei depunerii bilanţurilor contabile şi a altor documente cu caracter financiar-contabil şi fiscal, de către operatorii economici şi alţi contribuabili ori numai în formă electronică pe portalul www.e-guvernare.ro, având ataşată o semnătură electronică extinsă.,, extras din ORDIN nr. 40 din 15 ianuarie 2013
Stiu si eu prevederile legale,dar de curiozitate ce nr.introducem pt.obtinerea recipisei de validare?
numarul de inregistrare se poate afla de la fisc, ulterior.