Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare 2 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare 2 ore

Buna ziua
imi pute-ti spune daca se poate angaja o persoana cu 2 ore pe saptamana???
Multumesc
Iar pe statul de plata cum va aparea?si pe pontaj?
Multumesc
nicoletatrenea, utilizator
Se incheia un c.i.m. in dublu exemplat , iar la lit. H.Durata muncii: prevedeti :
2. O fracţiune de normă de 2 ore/zi sau pe săptămână.
a) Repartizarea programului de lucru se face după cum urmează: ore zi <după un program zilnic 08,00-10,00 (ore zi/ore noapte) sau alt interval.
b) Programul de lucru se poate modifica în condiţiile regulamentului intern/contractului colectiv de muncă aplicabil.
c) Nu se vor efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente sau înlăturării consecinţelor acestora.

C.i.m. se inregistreaza si se transmite prin REVISAL cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariat.