Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionar militar, ma pot angaja?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionar militar, ma pot angaja?

Sunt pensionar militar;mai pot fi angajat cu carte de munca ?pensie 3200 ron.am 49 de ani apt din pct de vedere medical.
In sectorul privat , puteti cumula pensia cu salariul .

In sectorul bugetar, nu mai puteti cumula pensia cu salariul, potrivit art.17 alin.1 din Legea nr.329/2009.
deci la privat cu carte de munca pot fi angajat in mod legal,fara a pierde ceva din pensie.
Da, puteti fi angajat in sectorul privat.
Multumesc pentru atentia acordata
Buna ziua, chiar daca are pensie peste salariul mediu?