avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre pensie anticipata

Buna ziua , am fost cadru militar iar în prezent sunt pensionar.
Am pensie de serviciu anticipata partial. Pot face un PFA ?
Exista o sumă limita , (sa nu depășesc 4 salarii medii anual ?)
Cu respect , va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Markmarian , utilizator 09:36, 26 Iulie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 223/2015
art.76
(1) În sistemul pensiilor militare de stat pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii militari care beneficiază de pensie de serviciu;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii beneficiari ai unei pensii de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
d) copiii beneficiari ai unei pensii de urmaş, prevăzuţi la art. 48 lit. a) şi b).
......

art. 15 Pensia de serviciu poate fi:
a) pentru limită de vârstă;
b) anticipată;
c) anticipată parţială.

In speta, puteti cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii.
Va multumesc frumos !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipată parțial la cadrele militare. tetcu tetcu Bună ziua! Poate cineva să-mi spună dacă un pensionar,cadru militar,cu pensie anticipată parțial poate să se angajeze în altă activitate și să ... (vezi toată discuția)
Contract de munca olimpiastanca olimpiastanca In cazul in care beneficiez de pensie limita de varsta ca fost ofiter de politie, mai pot sa ma angajez la o institutie de stat si sa beneficiez si de salariu ... (vezi toată discuția)