Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre pensie anticipata

Buna ziua , am fost cadru militar iar în prezent sunt pensionar.
Am pensie de serviciu anticipata partial. Pot face un PFA ?
Exista o sumă limita , (sa nu depășesc 4 salarii medii anual ?)
Cu respect , va multumesc !
Legea 223/2015
art.76
(1) În sistemul pensiilor militare de stat pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii militari care beneficiază de pensie de serviciu;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii beneficiari ai unei pensii de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
d) copiii beneficiari ai unei pensii de urmaş, prevăzuţi la art. 48 lit. a) şi b).
......

art. 15 Pensia de serviciu poate fi:
a) pentru limită de vârstă;
b) anticipată;
c) anticipată parţială.

In speta, puteti cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii.
Va multumesc frumos !