Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Este legala taxa de poluare?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Este legala taxa de poluare?

(platita in luna septembrie 2012, conform L9/2012)
pt. inmatricularea unui autoturism nou (cumparat de la reprezentanta auto din Romania)

sau nu (se poate obtine recuperarea taxei in instanta)?
Nu este legala! Am cateva dosare ale unor persoane, care au achitat taxa in August 2012, am recuperat suma platita, dobanda legala si actualizarea sumei cu indicele de inflatie.
Vezi dosar 9659/62/2012 la Tribunalul Brasov.
Succes!
Tip solutie: Respinge cererea

Cred ca nu ati studiat corect. Solutia este de admitere a cererii. Clientul a incasat azi suma de 5437 RON, adica suma initiala de 5001 RON si actualizarea cu dobanda si indicele inflatiei.
de cand se restitiue taxa pt auto noi?la ce instanta se admit astfel de cereri...?
vidoqc a scris:

Cred ca nu ati studiat corect. Solutia este de admitere a cererii.

Nu la dv. , la mine "s-a respins"!