avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Este legala taxa de poluare?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Este legala taxa de poluare?

(platita in luna septembrie 2012, conform L9/2012)
pt. inmatricularea unui autoturism nou (cumparat de la reprezentanta auto din Romania)

sau nu (se poate obtine recuperarea taxei in instanta)?
Cel mai recent răspuns: vidoqc , utilizator 12:03, 28 Iunie 2013
Nu este legala! Am cateva dosare ale unor persoane, care au achitat taxa in August 2012, am recuperat suma platita, dobanda legala si actualizarea sumei cu indicele de inflatie.
Vezi dosar 9659/62/2012 la Tribunalul Brasov.
Succes!
Tip solutie: Respinge cererea

Cred ca nu ati studiat corect. Solutia este de admitere a cererii. Clientul a incasat azi suma de 5437 RON, adica suma initiala de 5001 RON si actualizarea cu dobanda si indicele inflatiei.
de cand se restitiue taxa pt auto noi?la ce instanta se admit astfel de cereri...?
vidoqc a scris:

Cred ca nu ati studiat corect. Solutia este de admitere a cererii.


Nu la dv. , la mine "s-a respins"!

Alte discuții în legătură

Sunt admisibile actiunile de restituire taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule sau actiunile de inmatriculare fara plata taxei cf. legii 9 / 2012 ? Roland Mindrila Roland Mindrila Potrivit art. 90 alin. 1 din Tratatul Comunitatii Europene (T.C.E.), nici un stat nu poate aplica, direct sau indirect, produsele altor state membre impozite ... (vezi toată discuția)
Taxa auto 2009 Robert Szasz Robert Szasz Ma intereseaza care dintre colegi a avut succes in instanta cu O.U.G. nr. 7/2009. Daca da, as dori cateva lamuriri profesionale. Multumesc! (vezi toată discuția)
Taxa de poluare auto Dana Lazãr Dana Lazãr Buna ziua! V-aş ruga să-mi trimite-ţi şi mie o copie a unei hotărâri admisa cu taxa de poluare, taxă ce a fost platita la sfârşitul anului 2008. Vă ... (vezi toată discuția)