Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Certificat digital pentru schimbul de informatii ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Certificat digital pentru schimbul de informatii (PATRIMVEN)

Este nevoie de certificat digital pentru schimbul de informatii dintre anaf si primarii (PATRIMVEN)? Multumesc!
Da.
Cititi Protocolul de cooperare intre MFP-ANAF si UATal sistemului PATRIMVEN:
[ link extern ]
La art.2 - obligatiile partlor:
2.1.2. Unitatea/Subdiviziunea Administrativ – Teritorială
a) va respecta prevederile legale referitoare la protecţia datelor personale şi a informaţiilor fiscale, prin utilizarea informaţiilor din bazele de date MFP numai în scopurile prevăzute de lege;
b) va solicita certificat digital pentru personalul desemnat al unităţii administrativ-teritoriale pentru accesarea serviciilor oferite de sistemul informatic al MFP;
c) va respecta procedura şi normele de conectare la reţea şi la serviciile oferite de sistemul informatic al Ministerului Finanţelor Publice, stabilite de către Ministerul Finanţelor Publice şi Serviciul de Telecomunicaţii Speciale;
d) va solicita la ANAF înrolarea certificatelor digitale obţinute pentru funcţionari, în sistemul de management al identităţii şi rolurilor utilizatorilor Sistemului Informatic al Ministerului Finanţelor Publice, folosind tabelul din anexa nr. 2 la protocol. Datele din anexa nr. 2 la protocol vor fi centralizate în format electronic de către unităţile/subdiviziunile administrativ-teritoriale şi trimise către Direcţia Generală a Tehnologiei Informaţiei din cadrul Ministerului Finanţelor Publice, în format electronic. În cazul în care informaţiile ce ţin de furnizarea serviciilor, transmise de unităţile/subdiviziunile administrativ-teritoriale sunt eronate, Ministerului Finanţelor Publice nu are nici o responsabilitate privind întârzierile în activarea/dezactivarea rolurilor;
......"