avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1038 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri europene, masuri legale pentru proiecte ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri europene, masuri legale pentru proiecte europene

am un proiect pe masura 112 -ferme de subzistenta-si nu mai am suprafata de teren impusa in proiect.ce mi-se poate intimpla?
ce masuri legale se pot lua impotriva mea?
Ultima modificare: Joi, 6 Iunie 2013
savinliliana, utilizator
Cel mai recent răspuns: Daniela Bolog , Consultant credite si finantari 17:57, 7 Iunie 2013
Ati primit finantare? ati semnat contractul? Daca nu atunci puteti notifica APDRP ca nu mai intruniti conditiile si nu semnati contractul.
Dacainsa ati semnat contractul si ati primit finantare si nu mai aveti suprafayta inscrisa in proiect , va trebui sa returnati banii care i-ati primit cu dobanzi si penalizari si sa reziliati contractul.
am primit doar 60%-6000 euro,acesta este al 2-lea an de proiect,nu am facut cererea pentru a 2-a transe si imi lipsesc din totalul de 4 ha doar 5000 de metri.
iar in situatia contabila eu am participat cu inca 1700 de euro la investitie.
Cele 4 hectare sunt din suprafata initiala sau fac parte din cresterea de UDE la care v-ati angajat pentru anul 2?
"ATENIE! Daca la verificare se constata neîndeplinirea activitatilor prevazute în Planul
de afaceri, APDRP va proceda la recuperarea sprijinului acordat." Citez din Ghidul solicitantului.
Ar fi bine sa vedeti cum puteti rezolva completarea celor 5000 de mp.
am inteles,multumesc frumos,erau din planul de reaalizat in al doilea an,incerc sa-mi complectez.

Alte discuții în legătură

Pndr: ultima sesiune de depunere a proiectelor de instalare a tinerilor fermieri prin masura 112 Daniela Bolog Daniela Bolog 06 iunie 2012 Agentia de Plati pentru Dezvoltare Rurala si Pescuit a deschis la 1 iunie 2012 sesiunea pentru depunerea proiectelor de instalare a tinerilor ... (vezi toată discuția)
Finantare pentru utilaje agricole! florinsadova florinsadova Va rog sa ma scuzati daca aceasta intrebare nu i-si gaseste locul in acest site>Exista proiecte tip pentru achizitionarea unui tractor? (vezi toată discuția)
Masura 112 bdany bdany Buna ziua, Daca poate sa ma ajute cineva cu un raspuns la urmatoarea situatie privind eligibiliatea pentru masura 112. Acum cateva luni am cumparat cu ... (vezi toată discuția)