Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Accesare fonduri europene
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Accesare fonduri europene

Buna ziua. Detin o suprafata de aproximativ 6.000 mp cu posibilitate de extindere pana la aproximativ 30.000 mp pe care as dori sa infintez o livada de pomi fructiferi, si as dori sa va intreb daca se pot accesa ceva fonduri europene nerambursabile in acest scop. Am incercat sa ma interesez pe la anumite persoane care au mai accesat fonduri insa in alte domenii(apicultura de ex) si am primit informatii cam descurajatoare. Va multumesc anticipat!
Anul acesta nu se pot accesa fonduri, din 2014 vor fi fonduri si masuri noi pentru accesare.
Masura 112 pentru tineri fermieri , cu varsta pana in 40 de ani, care a functionat o gasiti detaliat pe site APDRP.
[ link extern ] /

Daca in masurile viitoare se vor mentine conditiile, cu suprafata de care dispuneti acum nu sunteti eligibil.
Pentru livada de mar/par/prun/piersic/cais/cires aveti 1.169 UDE/ha. Pentru masura 112 actuala aveti nevoie de minim 6 UDE, deci 5.3 ha
UDE este unitate de dimensiune economica care este data de uniunea europeana.
Anul acesta s-a introdus masura 121-fermele de familie. Detalii gasiti pe acelasi site