avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Accesare fonduri europene
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Accesare fonduri europene

Buna ziua. Detin o suprafata de aproximativ 6.000 mp cu posibilitate de extindere pana la aproximativ 30.000 mp pe care as dori sa infintez o livada de pomi fructiferi, si as dori sa va intreb daca se pot accesa ceva fonduri europene nerambursabile in acest scop. Am incercat sa ma interesez pe la anumite persoane care au mai accesat fonduri insa in alte domenii(apicultura de ex) si am primit informatii cam descurajatoare. Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Daniela Bolog , Consultant credite si finantari 09:55, 12 Noiembrie 2013
Anul acesta nu se pot accesa fonduri, din 2014 vor fi fonduri si masuri noi pentru accesare.
Masura 112 pentru tineri fermieri , cu varsta pana in 40 de ani, care a functionat o gasiti detaliat pe site APDRP.
[ link extern ] /

Daca in masurile viitoare se vor mentine conditiile, cu suprafata de care dispuneti acum nu sunteti eligibil.
Pentru livada de mar/par/prun/piersic/cais/cires aveti 1.169 UDE/ha. Pentru masura 112 actuala aveti nevoie de minim 6 UDE, deci 5.3 ha
UDE este unitate de dimensiune economica care este data de uniunea europeana.
Anul acesta s-a introdus masura 121-fermele de familie. Detalii gasiti pe acelasi site

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fonduri europene privind pomi fructiferi alexandruflorescu alexandruflorescu Buna ziua. Am deja o livada de 2000mp cu pomi fructiferi(pruni,125 buc) formata anul acesta si as vre sa ma extind pt anul viitor cu inca 3-400 buc pe o ... (vezi toată discuția)
Fonduri europene bitza23 bitza23 Ce masura as putea accesa pentru obtinerea de fonduri europene daca detin un teren pe care nu am cultivat nimic? (vezi toată discuția)
Proiecte pomi fructiferi daniyotescu daniyotescu =D>=D> Buna ziua , in prezent detin o proprietate la tara si teren aproximativ,3000m unde am plantati peste 100 de pomi fructiferi (ciresi , gutui, ... (vezi toată discuția)