Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Depasire plafon micro/imp profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Depasire plafon micro/imp profit

O societate devine micro de la 01.02.2013 , in trimestrul II 2013 depaseste plafonul de 65.000 euro si trece la impozit profit ,incepand cu trimestrul II sau trim III 2013?
Buna seara,

Potrivit art.112^6 din CF, calculul si plata impozitului pe profit se efectueaza incepand cu trimestrul in care s-a depasit limita de 65.000, in cazul dvs. trimestrul II. Veti plati impozit pe profit luand in calcul veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal.

Nu uitati ca aveti obligatia ca in termen de 30 de zile de la data de la care nu mai este indeplinita conditia respectiva, aveti obligatia depunerii unei declaratii de mentiuni cu privire la iesirea din sistemul microintreprinderilor(punctul 11 din Normele d aplicare ale art.112^6).

Numai bine