avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Depasire plafon micro/imp profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Depasire plafon micro/imp profit

O societate devine micro de la 01.02.2013 , in trimestrul II 2013 depaseste plafonul de 65.000 euro si trece la impozit profit ,incepand cu trimestrul II sau trim III 2013?
Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 22:06, 5 Iunie 2013
Buna seara,

Potrivit art.112^6 din CF, calculul si plata impozitului pe profit se efectueaza incepand cu trimestrul in care s-a depasit limita de 65.000, in cazul dvs. trimestrul II. Veti plati impozit pe profit luand in calcul veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal.

Nu uitati ca aveti obligatia ca in termen de 30 de zile de la data de la care nu mai este indeplinita conditia respectiva, aveti obligatia depunerii unei declaratii de mentiuni cu privire la iesirea din sistemul microintreprinderilor(punctul 11 din Normele d aplicare ale art.112^6).

Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depasire ca 65000 euro trecere la impozit pe profit cu luna iulie me.elena me.elena Buna ziua Am si eu urmatoarea nelamurire :la data de 24 iulie 2013 am depasit CA de 65000 eur drept pentru care am intocmit declaratia 010 pentru scoaterea de ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon microintreprindere felisana felisana Buna ziua! Firma a devenit microintreprindere cu 01.02.2013. Pentru depasirea plafonului de 65.000 euro se iau in calcul veniturile din perioada ian 2013 - ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon micro camicami camicami societate platitoare de impozit micro de la 1 februarie 2013. Daca depasirea plafonului de 65000 eur intervine in ultima luna a trim.II ,adica la iunie 2013 ... (vezi toată discuția)