Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrari contabile achizitii CHINA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrari contabile achizitii CHINA

Achizitionam din China echipamente de joaca , platesc in vama TVA , acest TVA cum va fi inregistrat in contabilitate , cu valoarea platita in vama se poate diminua TVA de plata , va rog sa ma ajutati cu o monografie achizitii marfuri China
Buna ziua,

Aveti mai jos monografia

Intrarea se face pe baza DVI-ului

371 = 401 valoare marfa in valuta * curs din DVI
371 = 446 taxe vamale cf DVI
4426 = 446 tva vama cf DVI
Adaos comercial
371= %

Facturarea catre clienti

4111 = %

Incasare factura
5121 ( 5311) = 4111

Descarcare gestiune

% = 371
Cabinet expertcontabil Dontu Irina Carmen, Contabil
va multumesc mult pentru ajutor, o zi buna