Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Revenire de la stimulent de insertie la concediul de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Revenire de la stimulent de insertie la concediul de ingrijire copil

o persoana care este in stimulent de insertie poate sa intre in concediu de ingrijire copil oricand pe durata celor 2 ani fara a fi concediat?
1. Din Normele de aplicare a OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art.12
(2) Acordarea indemnizaţiei pentru creşterea copilului sau, dupã caz, a stimulentului de inserţie se face la cererea scrisã a persoanei îndreptãţite, ori de câte ori aceasta solicitã, cu respectarea condiţiilor prevãzute de ordonanţa de urgenţã.

2. Numai ca s-ar putea sa aveti probleme cu angajatorul daca il tot sacaiti cu "ba in CCC, ba revenire la serviciu".