avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Revenire de la stimulent de insertie la concediul de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Revenire de la stimulent de insertie la concediul de ingrijire copil

o persoana care este in stimulent de insertie poate sa intre in concediu de ingrijire copil oricand pe durata celor 2 ani fara a fi concediat?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:12, 6 Iunie 2013
1. Din Normele de aplicare a OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art.12
...
(2) Acordarea indemnizaţiei pentru creşterea copilului sau, dupã caz, a stimulentului de inserţie se face la cererea scrisã a persoanei îndreptãţite, ori de câte ori aceasta solicitã, cu respectarea condiţiilor prevãzute de ordonanţa de urgenţã.
...

2. Numai ca s-ar putea sa aveti probleme cu angajatorul daca il tot sacaiti cu "ba in CCC, ba revenire la serviciu".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil alexandranovac alexandranovac Buna ziua!As dori si eu ceva informatii cu privire la urmatorul lucru...am auzit ca se poate sa intre in concediu de crestere copil si unul din bunici?Deci eu ... (vezi toată discuția)
Ccc mhf mhf buna ziua! intentionez sa merg la serviciu la 1 septembrie si sa renunt la CCC. dupa un an de serviciu pot reveni in CCC? (vezi toată discuția)
Stimulent tatal, daca mama nu poate beneficia muscalucristina muscalucristina buna ziua, am si eu o intrebare, tatal poate beneficia de stimulentul de insertie daca mama nu poate beneficia de concediu de crestere copil? si daca da ... (vezi toată discuția)