Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlul de proprietate se poate contesta cu succes in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlul de proprietate se poate contesta cu succes in justitie daca s-au depasit trei ani de la emitere sau inmanare?

Am chemat in 2008, in judecata pentru un teren "loc de casa aflat in vatra satului"cumparat de parintii mei in1950 cerand anularea titlului de proprietate emis in 2002 cu 0,43ha vie pe numele tatalui meu si inmanat mie in 2004 comisia locala de reconstituire a dreptului de proprietate asupra terenurilor,comisia judeteana,si un cetatean care s-a pozitionat pe acesta pretinzand ca ar fi fost al parintilor sai.Acesta nu poseda acte doveditoare dar se sprijina pe marturii mincinoase.In 2000 m-am judecat cu comisia locala si s-a pronuntat o sentinta civila care o obliga sa ma puna in posesie cu 0,43ha vie nobila in actiuni la sc.rovisah sahateni .in 2000 societatea mentionata s-a densfiintat iar mie mi s-a dat niste vie dar nu acolo unde mi se cuvenea.Dupa 2004 am adresat cererii comisiei locale ultima in 2005 dar fara rezultat.In februarie 2009 instanta mi-a recomandat sa angajez expert topograf judiciar.In martie 2009 am prezentat dovada ca am achitat onorariul stabilit.Cu aceasta ocazie am primit si o adresa a primariei locale pe care o redau integral. " romania .....judetul .........comuna....primaria.... judecatoria....dosar nr..termen...in vederea solutionarii dosarului nr...avand ca reclamant pe...va comunicam urmatoarele:autorului defunct al reclamantului..i s-au emis 2 titluri de proprietate respectiv titlul nr...din 2002 pt.suprafata totala de 0.43ha vie si titlul nr...din 2002 pt. suprafata totala de 4,43ha. conform evidentelor din registrul agricol 1959-1963 autorul defunct al reclamantului detinea in proprietate suprafata totala de 4,89ha teren agricol ,insa in C.A.P.s-a inscris cu suprafata totala de 4,81ha.intradevar insumate suprafetele din cele doua titluri de proprietate rezulta suprafata totala de 4,86ha ,in concluzie este vorba de o diferenta de 0,003ha teren agricol.cu privire la legalitatea titlului de proprietate nr..../2002 emis pentru suprafata totala de 0,43ha vie va comunicam ca acest titlu a fost emis in urma pronuntarii sentintei civile nr./2000 a judecatoriei.....in dosarul nr./2000.Anularea unui titlu de proprietate poate fi solicitata de orice persoana interesata care demonstreaza ca prin eliberarea titlului de proprietate unei alte persoane i-a fost incalcat dreptul sau de proprietate asupra unei anumite suprafete.Cererea de chemare in judecata trebuie facuta in termen de 3 ani de la data la care a fost eliberat titlul de proprietate sau de la data la care persoana a luat cunostinta de faptul ca pentru suprafata respectiva a fost eliberat titlul de proprietate unei alte persoane. Titlul de proprietate nr./2002 a fost emis dupa cum se poate observa in 2002,iar pana in 2008,reclamantul a fost multumit de inscrierile efectuate in acest titlu.nerespectarea termenului de 3 ani duce la respingerea actiunii ca fiind tardiv intodusa.Fata de cele precizate mai sus ,rugam instanta de judecata sa dispuna respingerea actiunii ca fiind neintemeiata si nelegala. " Semneaza primar... secretar...cons.jur. va solicit indrumare drept pt. care va multumesc din suflet
Solicitarea de respingere a cererii pe motivul tardivitatii nu are suport legal, intrucit solicitarea de anulare a tilului de
propretate are drept cauza o nulitate absoluta partiala intrucit s-a reconstituit unei persoane neindreptatite, ori constatarea nulitatii absolute este imprescriptibila.