Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

buna.am nascut in 30.04.2012,iar eu in acel moment nu eram angajata.sotul meu a continuat sa merga la servici,nu a ramas in concediu de paternitate si am beneficiat de stimulentul de insertie.acum eu am primit o aferta de loc de munca.intrebarea mea e daca merg la acel loc de munca pierdem stimulentul de insertie sau beneficiem in continuare de el?trebuie sa anunt la primarie ca m-am angajat?
Sotul dvs nu pierde stimulentul de insertie indiferent daca dvs realizati venituri din salarii sau nu.
Dreptul la stimulentul de insertie ii apartine oricaruia dintre parintii copilului, care indeplinesc conditiile prev de OUG 111/2010.
Incetarea platii stimulentului de insertie are loc doar in cazul in care copilul implineste 2 ani, are loc decesul copilului ori nu va achitati taxele si impozitele locale.