Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Facturi Fiscale cãtre Persoane Fizice
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Facturi Fiscale cãtre Persoane Fizice

Bună ziua,

Întrebare simplă, cu care nu reușesc să mă lămuresc:

În momentul în care emit o factură fiscală unei persoane fizice (pentru prestări servicii și/sau alte bunuri), ce date am nevoie de la beneficiar?

Este suficient numele si seria/numărul C.I.? Codul fiscal zice "codul de identificare fiscala al beneficiarului". La ce se referă în cazul unei persoane fizice?

Mi se pare aberant să solicit clientului CNP-ul.
Multumesc pentru raspuns.