Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Viza romana pentru cetatean libanez
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Viza romana pentru cetatean libanez

Buna ziua,
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea situatie. Prietenul meu este cetatean libanez, avand viza Schengen valabila 2 ani. La consulatul Romaniei din Beirut nu a obtinut o informatie clara privind procedura de obtinere a vizei temporare pentru a putea vizita Romania. Cautand legile, am aflat, conform O.U.G. 194/2002, art. 40, ca cetatenii straini care au viza Schengen, sunt scutiti de la procedura invitatiei prin biroul de imigrari. Am observat de asemenea, ca sunt scutiti si cetatenii straini parinti ai cetatenilor romani. Mentionez ca, in urma vizitei mele in Liban, sunt insarcinata cu copilul prietenului meu, iar acesta doreste sa fie prezent la nasterea copilului nostru, in luna noiembrie. (Banuiesc ca acest lucru nu poate fi luat in calcul, de vreme ce copilul nu are inca identitate).Va rog sa-mi spuneti, in aceste conditii, ce trebuie sa facem pentru a obtine viza romana pentru cel putin o luna. Va multumesc.
sa va prezentati la ambasada Romaniei sau Consulatul Roman cel mai apropiat si el sa solicite acest lucru.
Solicita viza pt. Romania fara invitatie din partea mea? De ce acte are nevoie, mai exact, va rog.
Viza Schengen ii asigura dreptul de a intra in Romania fara viza insa ii permite doar o sedere de 5 zile.
Ca sa stea mai mult (90 de zile in decurs de 6 luni) trebuie sa obtina viza de scurta sedere care nu se acorda decat pe baza de invitatie. Detalii aveti aici, informatiile sunt complete:
[ link extern ]
Sa stiti ca nu e chiar asa de complicat cum pare, faptul ca are viza Schengen ajuta mult.

O solutie ar putea fi sa vina in tara imediat dupa ce nasteti, e greu sa ii spuneti lui bebe sa se grabeasca pentru ca lui tati ii expira cele 5 zile care are dreptul sa stea in tara :)
Va obtine viza cu usurinta pe baza certificatului de nastere.
multumesc mult pentru raspuns. in sfarsit ceva clar.