Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Obligatiile biciclistilor in trafic
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Obligatiile biciclistilor in trafic

Biciclistii au obligatia de a cobora de pe bicicleta pentru a traversa o trecere de pietoni care intrerupe o pista de biciclete?

Cu alte cuvinte, un automobil nu are obligatia de a ceda trecerea unui biciclist care trece, pe trecerea de pietoni nesemaforizata, calare pe bicicleta, daca exista pista pe bicilete inainte si dupa trecerea de pietoni respectiva?
hg1391-raoug195

Art. 161. – (1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau mopede:
o) sa traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, în timp ce se deplaseaza pe bicicleta sau moped;

Art. 135. – Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si în urmatoarele situatii:
g) când efectueaza un viraj spre stânga sau spre dreapta si se intersecteaza cu un biciclist care circula pe o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare;