Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... informatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

informatie

buna ziua,
am si eu nevoie de informatii:
- de unde pot procura o copie a contractului colectiv de munca din anul 2004 in cazul in care fostul angajator refuza sa mi-l ofere?
- contractul colectiv de munca din cadrul societatii se inregistreaza si la ITM ? se poate obtine copia de la Inspectoratul Teritorial de Munca ?
multumesc!
1. Contractul colectiv de munca la nivel de angajator se inregistreaza la Inspectoratul Teritorial de Munca in raza caruia isi are sediul social angajatorul, conform art.143 alin.1 lit.a din Legea nr.62/2011. Acest lucru era prevazut si in Legea nr.130/1996, art.25 alin.1.

2. In cazul in care angajatorul sau sindicatul nu va pun la dispozitie o copie a contractului colectiv de munca, atunci va puteti adresa ITM-ului , in baza Legii nr.544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public.
pentru a obtine o copie a Contractul colectiv de munca, si a oricarei modificari al acestuia, la nivel de angajator de la ITM in baza Legii nr.544/2001, cum se procedeaza? se depune o cerere la ITM?

Se face o cerere catre ITM si se va mentiona prevederile Legii nr.544/2001. Uitati aici un model
[ link extern ]