Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Acord de mediere. Recuperare taxe partaj in instanta
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Acord de mediere. Recuperare taxe partaj in instanta

va rog cine poate sa imi raspunda, de ce nu pot beneficia de restituirea taxei de timbru pentru solutionarea partajului (3% din valoarea bunurilor partajabile).
cu toate ca am ajuns la un acord comun prin mediere la mediator.
Probabil ca ati ajuns la acest acord dupa administrarea probatoriului.

Restituirea taxei de timbru judiciar se face numai in cazurile in care se prezinta acordul de mediere la primul termen de judecata, inainte de inceperea dezbaterilor si discutarii probelor ce urmeaza a fi administrate in cauza.
Acordul de mediere a fost prezentat inaintea primului termen de judecata.
Se poate sa fi facut ceva in neinregula avocatul?
ionut101, utilizator
- Art. 59 ind. 2
Cererea adresată instanţei, privind pronunţarea unei hotărâri care să consfinţească înţelegerea părţilor rezultată din acordul de mediere, este scutită de plata taxei judiciare de timbru, cu excepţia cazurilor în care acordul de mediere priveşte transferul dreptului de proprietate asupra unui bun imobil, a altor drepturi reale, partaje şi cauze succesorale.
Legea 192/2006 (Actualizata 2013) privind medierea şi organizarea profesiei de mediator
Daca Dvs aveti bunuri imobile de partajat nu o sa va fie returnata taxa de timbru. Legea s-a schimbat de ceva vreme.
Avocatul ... dvs stiti cu ce se ocupa....
Taxa de timbru nu se mai recupereaza nici daca ati depus un acord prin mediere pt ca s-a schimbat legea nu pt ca a facut ceva in neregula avocatul.