Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de timbru pentru persoana cu dizabilitati
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de timbru pentru persoana cu dizabilitati

Buna.Sunt o persoana cu un handicap locomotor gradul 2 accentuat si as dori sa cumpar o masina.In conditiile in care eu nu am permis de conducere sunt scutita de taxa de timbru?
Nutisor, utilizator
Exista autovehicule si categorii de persoane scutite de la plata timbrului de mediu la inmatriculare. Cele 11 categorii sunt:

-autovehicule Euro 6, masinile electrice si masinile hibrid;
- autoturismele si autovehiculele apartinand misiunilor diplomatice, oficiilor consulare si membrilor acestora, precum si altor organizatii si persoane straine cu statut diplomatic, care isi desfasoara activitatea pe teritoriul Romaniei;
- autoturismele persoanelor cu un handicap stabilit prin legea nr. 448/2006. Scutirea se face pentru un singur autovehicul achizitionat in decurs de 5 ani pe numele persoanei cu handicap;
- autovehiculele Fortelor Armate, Fortelor de Securitate, de Politie, Jandarmerie, Politie de Frontiera, Pompieri si descarcerare;
- ambulante;
- autovehiculele istorice;
- autovehiculele intrate potrivit legii in autoritatea privata a statului acordate cu titlu gratuit sau confiscate;
- autovehiculele acordate institutiilor de invatamant, sanatate si cultura, ministerelor, altor organe ale administratiei publice, structurilor patronale si sindicale reprezentative la nivel national, asociatiilor si fundatiilor de utilitate publica, de catre guverne straine, organisme internationale si organizatii nonprofit si de caritate, prin donatii sau finantate direct din imprumuturi nerambursabile, precum si din programe de cooperare stiintifica si tehnica;
- autovehiculele destinate competitiilor sportive;
- autovehiculele dobandite prin mostenire in cazul in care aceasta a intervenit in intervalul de doi ani de la data deschiderii succesiunii;
- autovehiculele dobandite prin partaj;
Masina trebuie sa fie modificata pentru necesitatile persoanei cu handicap, modificari autorizate de RAR si trecute in cartea de identitate a vehiculului. Aceste modificari trebuie facute intr-un service autorizat. Si, de obicei, nu sunt ieftine.

OUG 9/2013
Art. 3
(1) Timbrul se aplica pentru autovehiculele din categoriile M1, M2, M3 si N1, N2, N3, astfel cum sunt acestea definite in RNTR 2, cu exceptia:
b) autovehiculelor special modificate in scopul conducerii de catre persoanele cu handicap, precum si in scopul preluarii si transportarii persoanelor cu handicap grav sau accentuat, astfel cum aceste persoane sunt definite in Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, repbulicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
(2) Exceptia prevazuta la alin. (1) lit. b) se aplica numai pentru un singur autovehicul achizitionat in decurs de 5 ani si atunci cand autovehiculul este in proprietatea persoanei cu handicap.
(3) Modificarile speciale aduse autovehiculelor se inscriu de catre Regia Autonoma "Registrul Auto Roman" in cartea de identitate a vehiculului.
Am inteles aspectul,ca si grad si afectiune te incadrezi perfect,apoi se cere ca masina sa fie adaptata conform handicapului ,se rezolva si asta,partea cu permisul nu cred ca poate sa arate legea si art.cu pricina din moment ce orice cetatean roman are dreptul sa o faca,pentru ca se spune clar ca masina poate fi condusa de pers. cu hand. sau de alta persoana cand cea cu handicap este alaturi.Daca te intereseaza o masina gata echipata cu ambreaj de mana si pe GPL eu as vrea sa o vand. Cu respect Danyx701
danyx701 a scris:

.Daca te intereseaza o masina gata echipata cu ambreaj de mana si pe GPL eu as vrea sa o vand. Cu respect Danyx701

Rugam respectati regulamentul prezentului forum care nu permite reclama
Daca interesul dvs este de a tranzactiona autoturismul care detine adaptare tehnica pentru a putea fi condus pe drumurile publice de perasoana cu dizabilitati ,va puteti materialiaza interesul pe site-urile de specialitate-vanzari auto