Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contracte individuale RAJA
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contracte individuale RAJA

poate administratorul"" sa ameninte cu"" sa intrerupa furnizarea apei la un apartament , ca nu se dau actele casei pentru contract individual cu RAJA ?
in situatia in care proprietarul este plecat si contractul casei este la el dar in apartament sunt chiriasi si sunt cu toate datorile la zi.
Administratorul de imobil detine calitatea de angajat al asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie masuri/dispozitii ale adunarii generale,presedinte,comitet executiv,fara a detine autoritatea sa dispuna de la sine putere masuri impotriva proprietarilor
In conditiile in care in discutie este un contract individual furnizor de utilitati si proprietar,cu atat mai mult administratorul de imobil nu se justifica a se implica sau dispune masuri ,a restrictiona furnizarea de serviciii
cocu14 a scris:
poate administratorul"" sa ameninte cu"" sa intrerupa furnizarea apei la un apartament , ca nu se dau actele casei pentru contract individual cu RAJA ?

Apa o poate intrerupe orice persoana care are acces la robinet la intrarea in apartament, pe coloana..., in functie de instalatie.
Daca are sau nu legatura directa cu contractului individual incheiat cu furnizorul de apa, raspunsul este cu siguranta DA.
Cititi, va rog pe site-ul furnizorului si o sa aflati ca pentru incheierea contractelor individuale se parcurge o anumita procedura ce include si documentele solicitate utilizatorului (în copie):
- actele de provenienţă ale imobilului (inclusiv planul de situaţie/fişa imobilului): act de vânzare/cumpărare, autorizaţia de construire, certificat de moştenitor, hotărâre judecătorească;
- copie C.I./ B.I.;

Avand in vedere ca apa se furnizeaza in baza unui "contract individual", asa cum reiese din prima postare, cel ce vrea apa trebuie sa incheie acel contract. Iar pentru incheierea contractului trebuie depuse in copie actele...
Daca nu se depun acte, nu se incheie contractul iar apa poate fi oprita.

In conditiile in care in discutie intra contractul intre furnizorul de utilitati apa si proprietarul,nu se regaseste temeinicia si legalitatea implicarui administratorului de imobil care nu este parte in contract
Eventuale masuri de suspendare provizorie furnizare servicii pana la intrarea in legalitate,
pot fi dispuse de catre furnizorul de utilitati-similar contractelor cu furnizorul de energie electrica
ynocentta, utilizator
Cititi, va rog legea 230/2007 si o sa vedeti ca asociatia de proprietri poate intermedia, poate gestiona, poate colabora... cu furnizorii de utilitati chira si in cazul contractelor individuale incheiate direct intre furnizor si beneficiar individual.
Da, poate, numai sa vrea si beneficiarul si asociatia si furnizorul...