Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii cote de impozitare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

cote de impozitare

buna ziua. Incepand cu luna februarie s-au marit cotele de impozitate la CAS. Legea este publicata pe 27.02.2009 si intra in vigoare pe 01.02.2009 !!!
Ce stiti despre acest lucru si ce alte contributii s-au mai schimbat ?
multumesc !
In baza prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii, pentru anul 2009, cotele de contributie de asigurari sociale vor fi:
a) 31,3% pentru conditii normale de munca, datorata de angajator si angajati, din care 10,5% datorata de angajati si 20,8% datorata de angajatori;
b) 36,3% pentru conditii deosebite de munca, datorata de angajator si angajati, din care 10,5% datorata de angajati si 25,8% datorata de angajatori;
c) 41,3% pentru conditii speciale de munca, datorata de angajator si angajati, din care 10,5% datorata de angajati, si 30,8% datorata de angajatori.

In cota de contributie individuala de asigurari sociale, datorata de angajati, este inclusa si cota de 2% aferenta fondurilor de pensii administrate privat.

Astfel, incepand cu veniturile aferente lunii februarie, CAS-ul platit de angajat va creste cu 1%, si, in cazul angajatorilor, cu 2,3%.

Totodata, contributia la pensiile administrate privat (Pilon II) a fost plafonata la nivelul aplicat in 2008, de 2%, desi legea nr. 411/2004 prevede o crestere anuala cu 0,5%. Potrivit legii nr. 411/2004 privind fondurile de pensii administrate privat, cota de contributie ar fi trebuit sa ajunga la 6%, in termen de 8 ani de la inceperea activitatii de colectare, adica din 2008, cu o crestere de 0,5 puncte procentuale pe an, incepand cu data de 1 ianuarie a fiecarui an.

Contributiile la somaj, accidente de munca si la Fondul de garantare

Contributia datorata la bugetul asigurarilor de somaj va fi de 0,5%, atat in cazul angajatorilor, cat si in cazul angajatilor. In schimb, contributia datorata la bugetul asigurarilor de somaj de catre persoanele asigurate in baza contractului de asigurare pentru somaj va fi de 1%.

In plus, contributia datorata de angajator la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale va fi de 0,25%.

Cotele de contributii datorate de angajatori, in functie de clasa de risc, potrivit Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, vor fi intre 0,15% si 0,85%, aplicate asupra sumei veniturilor brute realizate lunar.

Punctul de pensie

Potrivit legii nr. 19/2009 privind bugetului asigurarilor sociale, valoarea punctului de pensie va fi de 718,4 lei, de la 1 aprilie 2009, si de 732,8 lei de la 1 octombrie 2009.

Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2009 este de 1.693 lei.

De asemenea, cuantumul ajutorului de deces, in cazul asiguratului sau pensionarului, va fi de 1.702 lei, iar in cazul unui membru de familie al asiguratului sau pensionarului, va fi de 851 lei.
Sunt de acord cu tine Mona, e o alta lege care se aplica retroactiv, sincer ma intreb ce invata cei care au terminat avocatura intrucat, nu vad nici unul mai rasarit sa faca vreo contestatie sau sa dea statul in judecata.
Asta este, sa nu ne miram de ce la Magistratura iau cu totii de 2 si 3 la examene.

Sincer nu vreau sa jignesc pe nimeni dar sunt scarbit si de cei care fac si de cei care tac

Poate o sa iesim in strada cu totii cand o sa ne lase guvernul in fundul gol