Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Casatorie angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Casatorie angajat

Buna ziua,

Ce trebuie facut pentru angajat care a adus un certificat de casatorie si o copie dupa buletinul cu noul nume? Va multumesc.
Conf art 17 alin 5 CM orice modificare a unuia dintre elementele prevăzute la alin. (3) în timpul executării contractului individual de muncă impune încheierea unui act adiţional la contract, într-un termen de 20 de zile lucrătoare de la data apariţiei modificării, cu excepţia situaţiilor în care o asemenea modificare este prevăzută în mod expres de lege.

Se va incheia un act aditional la CIM si se va inscrie in Revisal.
Nu cred ca este necesar incheierea unui act aditional la c.i.m. intr-o astfel de situatie.

Se va mpodifica numele in Revisal si apoi se va genera fisierul care se va depune/transmite la ITM.
si eu cred ca nu este necesara incheierea unui act aditional la contract , deoarece CNP-ul ramane acelasi. poate doar o decizie interna.
Nici macar decizie interna nu este necesara.
Ar putea fi posibil, daca ar exista temei legal. Eu nu stiu al temei legal decat cel enuntat mai sus, si care obliga angajatorul la incheierea unui act aditional.
Bineinteles ca fiecare face cum doreste in firma lui.