Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura emisa in lei si incasata in eur
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura emisa in lei si incasata in eur

sunt ii la norma de venit, neplatitor tva.am emis o factura in lei pt un client din franta, iar acesta a depus banii in euro la banca.intrebarea este daca pot scoate suma in euro si cum scriu suma in jurnalul pt vanzari?Mai precis care este procedeul pentru evidentierea incasarii exacte a sumei de pe factura?
Buna ziua,

Cel mai bine ar fi fost sa emiteti si o factura in euro pentru serviciile respective, care ar fi trebuit evidentiata in jurnalul de vanzari in euro la cursul de schimb din data facturarii.
In felul acesta, inchideati in contabilitate soldul clientului respectiv cu incasarea in euro la cursul de schimb din ziua incasarii, inregistrand totodata dieferente de curs favorabile sau nefavorabile.

Nefiind platitor de TVA, cred ca puteti si acum emite factura in euro, avand acelas numar si aceeasi data cu factura in lei.

Numai bine
multumesc pt raspuns, fiind la norma de venit nu tin o evidenta contabila , doar jurnalele de vanzari si cumparari si registrul de incasari si plati.....da ar fi trebuit sa emit in euro, acolo a fost o mica neintelegere. Nu am mai facturat niciodata cu incasare in valuta....deci singura solutie e sa mai emit acum o alta fact. cum ati spus?....sunt cam in ceata cum trec apoi in euro in jurnal.....?mai astept si alte lamuriri si indrumari.Multumesc!