Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... accident
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

accident

buna seara
Am un prieten care era angajat ca sofer la o firma.Acesta a avut un accident rutier cu masina firmei,in timpul programului de lucru, in urma caruia a decedat o persoana.Nu s-a stabilit inca cine a fost vinovat de producerea accidentului

.Familia respectivei persoane cere despagubiri materiale firmei
INTREBARE:firma unde lucreaza prietenul meu ar trebui sa plateasca aceste despagubiri?
cam da, depinde si ce avocat veti gasi si cum veti fi de bine aparati- adica firma.
normal ar raspunde pt. fapta angajatului, petrecuta in timpul serviciului.

av.m.vasilescu
Da, urmând ca apoi angajatorul să se îndrepte împotriva angajatului pentru recuperarea despăgubirilor. ;)
Autovehiculul nu era asigurat?
Puteti folosi asigurarea RCA pentru plata despagubirilor.
autovehiculul are full casco
ma intreb totusi de ce familia victimei cere despagubiri firmei si nu prietenului meu?se gandesc ca ar obtine aceste despagubiri mai usor de la firma?
in accident au fost implicate doua masini:a prietenului meu si a un altui conducator.victima nu se afla in nici una dintre aceste masini aceasta deplasandu-se pe marginea drumului.intre cele doua masini a fost un impact

Va multumesc pt raspunsuri
bebitza, utilizator