Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... accident
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

accident

buna seara
Am un prieten care era angajat ca sofer la o firma.Acesta a avut un accident rutier cu masina firmei,in timpul programului de lucru, in urma caruia a decedat o persoana.Nu s-a stabilit inca cine a fost vinovat de producerea accidentului

.Familia respectivei persoane cere despagubiri materiale firmei
INTREBARE:firma unde lucreaza prietenul meu ar trebui sa plateasca aceste despagubiri?
Daca autovehiculul are full casco, atunci firma asiguratoare va plati daunele.