Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Limite Intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Limite Intreprindere individuala

Buna ziua
Am cateva nelamuriri referitoare la o intreprindere individuala:
1) exista cumva vreun fel de plafon al cifrei de afaceri(tinand cont ca eu sunt platitor de TVA ? Pot emite facturi de peste 100 000 de mii de euro anual?
2) Membrii unei familii pot avea fiecare cate o intreprindere individuala ( cu sau fara acelasi obiect de activitate) pe aceeasi adresa?

Va multumesc
Nu exista o limitare a nivelului cifrei de afaceri. Daca depasiti intr-un an calendaristic cifra de afaceri de 100000 de euro,in echivalent lei,va trebui sa aplicati incepand cu anul urmator,pentru TVA ,perioada fiscala luna calendaristica(art.156^1 Cod fiscal).
Prevederile OUG nr.44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre...,nu au

restrictii referitoare la cele mentionate la pct.2 ,deci este posibil.