Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eventual partaj. Împãrþire bunuri. Bunuri ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eventual partaj. Împãrþire bunuri. Bunuri moºtenite

in cazul unui divort dintre doi soti cu copii majori ,sotul avind o mostenire de la parintii lui este obligat sa imparta mostenirea cu sotia?sotul a ramas mostenitor unic in urma decesului parintilor lui fiind singurul copil neavind alti frati . multumesc.
Cand vorbim de un bun propriu, dobandit prin succesiune de la parinti, chiar daca aceasta dobandire a avut loc in timpul casatoriei, bunul nu este supus partajului intre soti.
In cazul in care s-au efectuat imbunatariri la acest bun, de catre soti in timpul casatoriei, sotul neproprietar poate solicita un drept de creanta privind cota lui din imbunatatirile aduse
Bunul mostenit de sot este bun propriu asa incat nu este partajabil