Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare restante salariale
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare restante salariale

Firma la care am lucrat pana in data de 21.06.2013 a intrat in insolventa, iar acum vor sa declare faliment. Insa noi, angajatii, avem de recuperat bani din luna decembrie 2012. Firma a tinut contabilitate dubla, dar noi mai avem o dovada a acestui lucru. Avem sanse sa ne mai recuperam banii?????
Buna ziua,
Va trebui sa va adresati ITM sau, daca nu se rezolva, instantei.
av. Gabriel Klein Kiritescu
ITM-ul doar constata si aplica o amenda. doar instanta poate dispune plata salariilor.
E adevarat ca nu putem deschide proces atata timp cat firma e in insolventa? Restantele noastre din decembrie 2012 pana in luna mai 2013 apar ca diurne...am lucrat in constructii, fiind mereu in deplasare...
tot ce puteti sa faceti este sa va inscrieti in masa credala
Cum ar trebui sa fac asta? Nu ne spune nimeni nimic, iar azi dimineata restul oamenilor, inclusiv personalul de la birouri si-au bagat preavizele de lichidare... va rog sa imi dati un sfat, suntem 70 de oameni, fiecare cu restanta de aproximativ 6000 lei